Kostelní věž ve Větrném Jeníkově skrývá historické poklady

Od starých zvonů přes náboje válečných vojáků až po třicet let starý oslintaný kelímek Jardy Hypochondra. Jiří Palán je sběratelem všeho, co má duši.

Nemá vyhraněný směr ani časové období, prostě sbírá úplně všechno. Možná i to je důvod, proč už svou sbírku nemůže mít doma a našel pro ni unikátní místo ve věži kostela ve Větrném Jeníkově.

Jiří Palán sbírá vše, co najde, a ještě raději, co mu někdo daruje. Miluje věci, které mají historii a duši. Například starou nůši, která chodila se svým majitelem ve tři ráno z Větrného Jeníkova do Jihlavy na trh s máslem, doslova žebral na svém sousedovi čtyři roky.

A takových úlovků má ve věži jeníkovského kostela tolik, že by se jich nedopočítal. A kniha návštěv? Nadšené vzkazy už dávno přesáhly tisícovku.

autor: ost
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.