Kominíka raději volejte v létě. I když můžete čistit i svépomocí, minimálně jednou ročně by měl váš komín vidět
Čistění komína u domácích kotlů a krbů je práce špinavá, nicméně nutná. Stačí jen vědět jak na to a čištění můžete zvládnout sami. Přesto by měl váš komín jednou za rok odborník podle platných zákonů zrevidovat. A nejlepší doba je v létě, kdy mají mistři černého řemesla přece jen poněkud volněji.
Čistit bychom měli jen komíny, na něž jsou připojena topeniště na tuhá paliva. „Komíny plynových kotlů by měl vždy čistit odborník. Manipulace s nimi je složitější a případné chyby jsou nebezpečné,“ vysvětluje kominický mistr Vladimír Harastej.
U komínů, které obsluhují kotle na pevná paliva, je nutné nejprve komín důkladně prohlédnout i zvenku. Pokud se někde na komíně objeví praskliny či fleky prosakujícího dehtu, je nutné přivolat kominíka. Poškození může být nebezpečné a je potřeba provést důkladnou prohlídku komína.
Je-li komín v zvenčí v pořádku, je nutné zjistit, jaká je jeho konstrukce a opatřit si vhodné nářadí. „Je-li komín vyložen nerezovou rourou, nikdy nepoužíváme ocelovou štětku. Ta slouží pouze do komínů zděných s keramickými vložkami. Na nerez patří nerezová speciální štětka.
Kominické „nádobíčko“ musí také odpovídat svým průměrem danému komínovému průduchu. Z tohoto pohledu je tak nejvhodnější používat komínovou růžici, která je nastavitelná pro více průměrů.
Komíny se čistí buď ze střechy, což je nejideálnější způsob, ovšem pouze v případě, že je k nim bezpečný přístup. Druhou variantou je čištění komína dvířky v podkrovním prostoru. Komín se pak čistí směrem nahoru i dolů. I samotná komínová dvířka je nutné při čistění zkontrolovat, aby nebyla poškozená, a po čištění zase řádně uzavřít.
Součástí čištění komínů je také důsledné vymetení a vybrání sazí dvířky u paty komína. I ta je nutné zkontrolovat a hlavně zamezit, aby se u nich nacházely hořlavé předměty.
A co dělat pokud zjistíme, že cokoliv není úplně v pořádku? Vždy zavolat kominíka. Nejlépe pokud máme nějakého známého z okolí, případně požádat o doporučení kominický cech. Kominík nejenže nosí štěstí, ale navíc případné nedostatky opraví či navrhne nejlepší způsob řešení. Vzhledem k tomu, že závady na komínech patří k nejčastějším příčinám požárů, se to jistě vyplatí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.