Klokočovská lípa je jediným žijícím svědkem setkání s Karlem IV.

23. květen 2016
Kločovská lípa, Železné hory

Na návsi v Klokočově na Havlíčkobrodsku stojí statná lípa. Před ní je na kameni připevněná deska, na které se píše, že strom je starý tisíc let a byl svědkem doby Svatého Václava i Jana Žižky. Karel IV. tu dokonce osobně byl. I sedm set let po narození slavného císaře je strom zdravý a každý rok rozvoní celé okolí voňavými květy.

„Podle pověsti, která má ale i historický podklad, tudy v roce 1370 cestoval Karel IV. z Lichnice, kde tehdy pobýval, na Modletín, kde se nacházel léčivý pramen,“ říká Jaromíra Valehrachová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Podhůří Železných hor. Už tehdy bylo lípě dobrých tři sta let. Dnes je jí tedy neuvěřitelných skoro tisíc let. Karel IV. prý tehdy trpěl dnou, a věřil, že mu vyhlášený modletínský pramen pomůže. Dnes stojí na místě pramene kostel, ale kdysi tady byly i lázně. V rámci oslav Karlových sedmistých narozenin chtějí v Modletíně vodu otestovat a veřejnosti sdělit, jestli je ještě pořád léčivá.

Pamětní deska pod Klokočovskou lípou

Do dutiny Klokočovské lípy vstoupíte po dřevěném můstku

Vraťme se teď do Klokočova k lípě. „Má obvod devět metrů a vysoká je devatenáct metrů,“ říká starostka Klokočova Hana Zárubová. „Loni na podzim ji prořezávali a pak to rozšrotovali a nasypali okolo. Ty kořeny už byly vidět, tak aby měla z čeho žít,“ dodává. Lípa je dutá a do dutiny je možné vstoupit po dřevěném můstku. Uvnitř je bednění a vršek je krytý stříškou.

Poctivá kovářská práce Josefa Laciny vydržela dodnes

Ve třicátých letech minulého století lípu restauroval profesor Frič. „Povídá se o tom jeho restaurování, že bylo uděláno kvalitně a dobře,“ říká Jaromíra Valehrachová. Tehdy se na zajištění lípy podílel i kovář Josef Lacina. „Přišel do vísky v roce 1928, kdy bylo potřeba kovářů při těžbě na Železných horách. Podílel se na restauraci té lípy, na kovových prvcích, které stahují lípu. Ty prvky jsou tam dodnes a jsou funkční,“ vypráví vnuk kováře Jaroslav Lacina. Dodnes vzpomíná, jak chodívali do Klokočova do kostela a babička vždy u lípy na dědečkovu práci upomínala.

Požár lípa odnesla jen ztrátou jedné větve

„V roce 1990 nám dokonce v lípě hořelo,“ říká starostka Hana Zárubová. „Malí kluci si šli zakouřit do lípy, odhodili nedopalek a v noci to chytlo. Volali se hasiči a zachránili lípu,“ vypráví. Tehdy lípa přišla o jednu větev, ale co je hlavní, přežila.

  • Životní styl
  • Publicistika