Když farmář řepku postříká včas, včelám neublíží. Ty ale žlutou rostlinu příliš nevyhledávají
Řepka a včely, v současné době stokrát citované téma. Má medonosný hmyz rád řepku, nebo ji nevyhledává?
Hela Dvořáková do Dobrého dopoledne pozvala zkušeného včelaře Petra Špačka z Cidliny
Včely a řepka
Aktuálně se hodně v médiích a na sociálních sítích diskutuje o tom, jestli včely mají rády řepku nebo ne. „Před asi pěti lety všichni včelaři řepku vyhledávali, byla nositelem toho prvního světlého medu. Dnes ale spousta lidí nadává, nechtějí řepkový med. Když se ale dnes projdete po poli, tak skoro na včelu nenarazíte. Větší význam podle mě nemá.“
Včely a postřiky
Další téma kolem včel a řepky se týkají postřiků. Stal se totiž případ, kdy uhynula včelstva na základě otravy chemikálií, kterou zemědělec aplikoval na řepku. „Patrně zemědělec stříkal v době, kdy včely měly snůšku a byly vylétlé ven z úlu.“
„Mělo by to fungovat tak, že farmář stříká v době, kdy jsou včely v úlu, to znamená třeba navečer. Postřik se do příštího výlet vstřebá.“
Rozhovor o včelách a řepce je u horního obrázku.
Poslechněte si také celý rozhovor s Petrem Špačkem. Mluví o vaření v luxusní olomoucké restauraci a také nejvyšším ocenění Kraje Vysočina, které dostal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.