Kdo může za špatnou vodu v Sykovci? Rekreanti podepisují petici

rybník Sykovec
rybník Sykovec

Rybník Sykovec na Žďársku byl letos mezi prvními v celé republice, kde se nešlo koupat. Majitelé chat v okolí proto sepisují petici a požadují, aby se tam chovalo méně ryb.

Podle organizátorů podpisové akce může za špatnou kvalitu vody krmení ryb. Rybáři to ale odmítají. Prý to má na kvalitu vody jen minimální vliv.

„Proč by se tady mělo chovat méně ryb? Ta voda přeci není zelená kvůli rybám, to je kvůli sluníčku,“ myslí si rybář Jirka, toho času kousek od hráze se svým malým synem.

Petice

Za organizací petice stojí rekreanti, kteří se k rybníku poblíž Nového Města na Moravě vrací a jsou přesvědčeni, že za špatnou kvalitou vody je právě chov ryb. „Pojďme vrátit rybník rekreaci se vším všudy,“ řekl Českému rozhlasu Pavel Bartůněk, jeden ze strůjců podpisové akce.

Rybník spravuje společnost Kinský Žďár. Petr Kulhánek, šéf úseku rybářství dodává: „Dělala se studie, ze které je jasné, že rybářská činnost se na znečištění vody podílí pouze osmi procenty.“

Správa CHKO Žďárské vrchy

Částečně za pravdu rekreantům ale dala mluvčí správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová. „Pokud je rybník v takto špatném stavu, ideální je snížit rybí obsádku.“

Pavel Bartůněk přidal další důvod, proč omezit chov ryb. Jsou to utržené háčky z udic, o které se může plavec lehce zranit.