Kde se na operaci nečeká dlouho? Napoví pořadník

31. říjen 2011
Zprávy z

Fakultní nemocnice v Česku musejí od zítřka na internetu zveřejňovat čekací doby na operace. Pacienti si tak lépe vyberou, kam se zapsat do pořadníků. To samé zřejmě čeká i krajské nemocnice.

Na webech krajských nemocnic se v budoucnu dozvíme, jak dlouho si počkáme na operaci. Ministr zdravotnictví Leoš Heger k tomu chce vyzvat jednodlivá hejtmanství. Povinnost zveřejnit čekací doby mají od zítřka už nemocnice faktulní. Lidé tak budou mít lepší přehled, kam se objednat. Podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla bude ale zveřejnění dat problematické. "Nemocnice je živý organismus. Nikomu nezaručíme, že ho odoperujeme přesně za tu dobu, která bude napsána na webu," říká.

Paní Marcela z Kuklíku by ale možnost jednoduše porovnat čekací doby v nemocnicích uvítala. Na operaci kyčelního kloubu v Novém Městě na Moravě čekala v bolestech. Kdyby věděla, že ji někde přijmou rychleji, neváhala by. "Určitě bych jela klidně do jiné nemocnice," konstatuje. Naopak paní Marie z Nového Města na Moravě, přestože čekala na operaci 2,5 roku, by zůstala věrná místní nemocnici. "Věřila jsem panu primářovi. Navíc jsem neměla bolesti," řekla Regionu.

autor: Daniel Burda
Spustit audio