Každou hodinu se něco dozvíme, přece nebudeme sedět doma, chválí Bystřickou univerzitu třetího věku její studenti

7. březen 2018
Univerzita třetího věku, Bystřice

V Bystřici nad Pernštejnem mají svoji vlastní Univerzitu třetího věku. Radnice odborné přednášky z různých oborů a praktické lekce práce s počítači, arteterapie a muzikoterapie. Na Základní umělecké škole se v dopoledních hodinách scházejí studenti na hodiny, kde se od lektorky Lenky Macháčkové dozví zajímavosti o hudbě, historii hudby, hudebních nástrojích a stylech hraní, ale především to, co všechny baví nejvíce - netradiční nástroje si mohou vyzkoušet.

Kroužek si rozebere různě velké bubny, později pak různé zvonkohry, nástroje s přirozeným laděním. „Scházíme se každých čtrnáct dní a hudba každému, kdo tady jsme, něco říká. Dozvídáme se podrobnosti, každou lekci o něčem jiném a je to zajímavé. Říká se, že hudba léčí a já mám zkušenost, že mě bolela ruka a po jedné terapii mě přestala asi na čtrnáct dní bolet,“ říká studentka Bystřické univerzity třetího věku paní Anna, kterou doprovází i její manžel, muzikant a hráč na pozoun.

Paní Marie chválí i lekce arteterapie, kam dochází jiné dny: „Teď zrovna pracujeme s keramickou hlínou, předtím jsme malovali na hedvábí, učili jsme se různé slohy a styly, jaké barvy a prvky se v těch různých slozích používaly a fungovaly.“

Univerzita třetího věku, Bystřice

Každý student dostane odměnu

Do hodiny přichází také Eva Špatková, tajemnice městského úřadu. Za nabídkou Bystřické Univerzity třetího věku stojí právě ona. „Začínali jsme loni na jaře zhruba touto dobou. Nejprve jsme pozvali seniory na přednášku a tam jsme udělali anketu. A podle toho, jaká témata je zajímala, jsme cvičně do konce školního roku uspořádali přednášky a zařadili jsme tam i zájezd. A od konce prázdnin už máme muzikoterapii a arteterapii, velký zájem je o práci s počítačem a kromě toho mohou senioři navštívit, a velmi je to zajímá, přednášky na témata bezpečnosti, záchránná služba, zdravá výživa, cestovatelské přednášky spojené s promítáním,“ vypráví Eva Špatková.


Na hodině muzikoterapie právě rozdává indexy studentům tohoto pololetí. Najdou v něm datum a název lekce, ale známky ne. „Já neznámkuju, to bych musela rozdávat samé jedničky,“ pochvaluje si skupinu studentů lektorka Lenka Macháčková. Městský úřad má v plánu na konci školního roku všem vydat osvědčení, že univerzitu absolvovali a k němu i drobnou pozornost. V letošním roce na podzim se přednášky zaměří na slavné osmičkové roky v historii naší země.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika