K lékaři, do obchodu nebo na kafe vozí žďárské seniory speciální taxík. Získává si oblibu

31. leden 2022 09:50

Hlavně k lékaři, na nákup nebo ke kadeřnici na kafe s kamarádkami. Všude tam během prvních tří týdnů roku vezl speciální taxík seniory ve Žďáře nad Sázavou.

Tři týdny mohou senioři ve Žďáře používat speciální taxík. Auto, které je uzpůsobené tak, aby se do něj lépe nastupovalo, si získává oblibu. Pro řadu starších lidí je vítanou alternativou k městské hromadné dopravě, obzvlášť když se jim v zimě po městě hůř chodí.

Na kafe taxíkem

„Tam odtud přijde, jsme domluveni, až mě tady uvidí, tak přijde.“ S řidičem Jaromírem Boháčkem jsme přijeli pro paní Evu Homolovou, která když viděla, že taxi už je přistavené, tak vyšla z domu. 

Při chůzi si musí pomáhat holemi. „Teď jsem to začala využívat, protože jezdím na rehabilitaci dvakrát týdně a pak ještě jednou jsem se svezla s kolegyněmi na kafíčko, protože se tam nedostanu a autobusem je to od nádraží daleko. Dcera se mi směje, že jezdím na kafe taxíkem,“ směje se paní Eva. 

Cesta za 50 korun

Tentokrát ale míříme na žďárskou polikliniku na rehabilitaci. Jedna cesta vyjde na 50 korun. „Před tím jsme jezdila normálním taxíkem. S autobusem to je tak, že někdy je mi tak blbě, že se tam nedošourám a když to klouže, tak mám strach.“

Podle řidiče Jaromíra Boháčka se taxík mezi žďárskými seniory získává oblibu také díky tomu, že jde o velké auto. Využívají ho většinou na cestu k lékaři nebo kadeřníkovi. „Nebo do Kauflandu. Na určitou hodinu tam přijedu, paní už čeká s plným vozíkem. Naložíme to do auta, pomohu jí to naskládat do chodby.“

Vzrůstající zájem o taxík potvrdil i ředitel sociálních služeb ve Žďáře nad Sázavou Václav Šerák. „První týden bylo devět jízd, druhý třináct a třetí týden už osmnáct jízd.“ Taxík vozí seniory jen na území města Žďáru nad Sázavou případně do jeho místních částí.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související