K dekoraci zdi využijete i temperové barvy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Moderní tapetové vzory

V Poradně Českého rozhlasu Vysočina jsme se tentokrát zaměřili na nápady, jak rozjasnit naše domovy. Především v zimním období je hodně tmy, venku je pochmurně, ale interiér domova si i přesto můžeme vylepšit. Své postřehy přinesla Dáša Friedlová, specialistka na dekorace a tapety.

Existují samolepící dekorace, které jsou náročné na kvalitu podkladu. Čím hladší, tím lepší, jinak kopírují samotný podklad a taková výzdoba pak nevypadá hezky. Dají se dekorovat i skříně do dětského pokoje. Podmínkou ale je, aby už na sobě neměly mnoho nátěrů.

Děti výzdobu vnímají už od dvou let věku

Pokoj nebo nábytek v pokoji můžete už takto malým dětem vyzdobit například samolepícími obrázky krtečka nebo dalšími pohádkovými bytostmi. Před lepení decentně obruste podklad. Podobné obrázky se dají šetrně i odstranit. Pokud je na zdi už více vrstev nátěru, může se sloupnout i se samolepkou. Vzniklé místo pak mírně přebruste a vytmelte.

Na zeď můžete malovat i temperovými barvami

„Klidně těmi, které děti používají ve škole. Akorát pozor na to, že nejsou moc otěru vzdorné. Nátěr je lepší zalakovat,“ upozorňuje host. Stačí zatřít bezbarvým lakem. Je to lepší proto, že děti namalované obrázky neutřou do svého oblečení nebo do peřin.

Počmáranou zeď budete muset škrábat

Když vám děti zeď počmárají lihovou fixou, tak vám nezbude nic jiného, než namalované čáry seškrábnout. Barva z lihové fixy, se totiž dokáže vpít hodně hluboko do zdi. Pak budete muset místo přetmelit a znovu natřít barvou. Pastelky se většinou dají umýt vodou s jarem.