K chovu některých exotických zvířat potřebujete povolení

14. červenec 2017
Rocco, krokodýl čelnatý v jihlavské ZOO

Možná, že za vysvědčení dostalo vaše dítě nebo vnouče vysněné exotické zvíře. Ať už je to želva nebo třeba chameleon, had a podobně. V každém případě asi málo kdo v rodině ví, jak se správně o takové zvíře starat, co potřebuje a taky, zda k jeho chovu nepotřebujete povolení. O exotických zvířatech jsme si povídali s Martinem Maláčem z jihlavské ZOO.

„Jsou to většinou zvířata, která nejsou domestikovaná, nejsou to hospodářská zvířata, psi, kočky a podobně. Ze šelem bych do exotických zvířat zahrnul fretku nebo to můžou být tchoři. Nejčastěji ale jako exotická zvířata vnímáme různé druhy plazů, sklípkany, členovce, stonožky, mnohonožky, šváby a samozřejmě tam jsou i kočkovité šelmy u specializovaných chovatelů,“ vyjmenovává Martin Maláč.

K chovu některých exotických zvířat potřebujete i povolení

Bez papírování můžete chovat taková zvířata, která nejsou nebezpečná nebo zvláštním způsobem chráněná. Zvláště chráněné jsou například suchozemské želvy, které dříve lidé hojně vozili z bývalé Jugoslávie. V poslední době ale lidé častěji chovají různé druhy hadů a ještěrek, například užovky nebo chameleony. Naopak z módy vystoupili leguáni. Na tato zvířata povolení nepotřebujete.

Úřady mohou posuzovat i prostor, kde budete exotické zvíře chovat

„K chovu jedovatých hadů a zvlášť nebezpečných zvířat, dříve to byla nebezpečná zvířata, dnes jsou to zvířata vyžadující zvláštní péči, kam patří krokodýli, jedovaté druhy plazů, velké kočkovité šelmy, jako tygr, lev a podobně, musím podat žádost na krajské veterinární správě. Navíc mě navštíví i veterinární lékaři a úředníci, aby zjistili, jestli vůbec mám podmínky na to, abych takové zvíře choval. V zájmu chovatele pak je zabezpečit prostor tak, aby zvířata neutekla,“ vysvětluje host.

Mistři úniku jsou hadi

Ať už chováte jedovaté nebo nejedovaté hady, tak je potřeba mít dobře zabezpečená terária. Hadi jsou totiž přeborníci ve zmizení. Samozřejmě problém je to hlavně u jedovatých hadů. Za nelegální chov zvířat navíc hrozí i sankce. U právnících osob jsou postihy až do miliónu a u fyzických osob to mohou řádově být až sta tisíce korun.

  • Životní styl
  • Publicistika