K barvení vajíček vám poslouží i zásoba potravin

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kraslice od Martiny Havelkové z Kněževsi

Netradiční tipy na malování a barvení velikonočních vajíček, přinesla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina Iva Melounová z jihlavského Domu dětí a mládeže.

„Dříve se vejce barvila přírodními materiály, například cibulí nebo se používala červená řepa. Ke klasické cibuli se přidávaly i slupky červené cibule. To pak vytvoří červeno-hnědou barvu. Na žlutou barvu se používal šafrán. Žlutou barvu můžete získat, i když uvaříte kari koření,“ radí host.

K barvení vajec můžete použít i kávu

Vajíčko tak získá tmavě hnědou barvu. Podobně můžete zkusit barvit i silným odvarem černého čaje. Stejným způsobem můžete použít nať z petržele nebo mrkve. Musíte z ní udělat velmi silný odvar. Barvu zafixujete tím, že už obarvené vejce namočíte do octa.

Ke zdobení využijete i papír

„Ať už je to bílý papír, barevné, může to být i starý novinový papír,“ doporučuje Iva Melounová. Papír se pak lepidlem lepí na vejce. Noviny nastříháte na malé kousky, potřete lepidlem a přikládáte na vajíčko. Pak stačí nechat zaschnout.

Vrbové proutí má i jiné využití

Většinou ho známe jako základ pro pletení pomlázky. Ale z vrbového proutí si můžete uplést i pěkný velikonoční věnec. Pak ho dozdobíte přírodními materiály nebo stužkami. Dále můžete k výzdobě věnce použít i skořápky.