Jihlava má vlastní evidenci psů. Přihlásit se musí všichni majitelé do konce ledna

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pes Matty, Žďár nad Sázavou

Posledních pár dnů mají majitelé psů v Jihlavě na to, aby přihlásili čipované zvíře do městské evidence. Magistrát vydal vlastní vyhlášku o evidenci trvale označených psů.

Celostátních registrů je sice několik, žádný ale neeviduje všechny psy. Město proto chce vytvořit vlastní databázi zvířat.

„My jsme to dělali někdy v listopadu, tady máme štítek na to, že si to můžete sejmout,“ bere pan Jiří z Jihlavy na obojku svého černého labradora do rukou malou bílou známku zavěšenou hned vedle té klasické.

Na magistrát už díky tomu kvůli evidenci psa nemusí, na rozdíl od paní Jarmily. Ta se o nutnosti zapsání čipu do registru dozvěděla téměř na poslední chvíli. „Ještě jsem to neudělala, dozvěděla jsem se o tom včera od dcery. Chystám se tam zítra dojít.“

3600 psů

Paní Jarmila ale rozhodně není jediná, kdo městem danou povinnost zatím nesplnil. Podle vedoucího ekonomického odboru jihlavského magistrátu Jana Jaroše je na tom podobně většina jihlavských pejskařů. „K poplatku je přihlášeno přes 3600 poplatníků a z toho 3090 z nich nemá vlastně ten čip v evidenčním systému evidován, je to zhruba 85%.“

Majitelé, kteří své psy nechali dobrovolně očipovat už v minulých letech a nahlásili to úřadu, mít obavy nemusí. Úředníci mohou číslo čipu do evidence zanést i bez jejich součinnosti. Zhruba 70% pejskařů má ale na registraci zvířete necelých deset dní. Jinak jim hrozí třeba i pokuta.

„Podle legislativy hrozí sankce od napomenutí až do výše sto tisíc korun, nicméně i tady bychom chtěli být tolerantní, takže budeme určitou dobu je nějakým způsobem hájit a nehrozí to, že bychom jim dávali nějaké sankce.“

Vyhláška magistrátu a nutnost přihlášení psa do evidence je přitom výhodná jak pro pejskaře, tak například pro poškozené uprchlým psem. Do evidence s informacemi o majiteli i o zvířeti budou mít totiž přístup i strážníci městské policie. Těm postačí načtení čipu čtečkou.

Povinnost evidence čipu se přitom vztahuje takřka na všechny psy v Jihlavě – výjimkou jsou pouze svěřenci městského útulku. Tam by bylo příliš komplikované zvíře registrovat a následně při adopci evidenci zase měnit.

Spustit audio
autoři: Tereza Pešoutová , mik

Související