Jemnice bude bez dětského doktora. Jediný pediatr jde do penze a náhrada zatím není

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pediatr (ilustrační foto)

Poslední pediatr odchází do důchodu, náhradu se už měsíce nedaří najít. Tisícovka dětí z Jemnice a okolí tak pravděpodobně skončí od nového školního roku bez lékařské péče.

Město Jemnice nabízí pozemky, peníze, byt i ordinaci. Přesto nemůže sehnat nového dětského lékaře. Místní ho přitom potřebují víc než urgentně. Ten stávající odchází do důchodu a reálně hrozí, že se bez lékařské péče ocitne na tisíc dětských pacientů.

Máme jiného

„My už máme jiného, sehnala jsem doktora v Moravských Budějovicích, dvacet kilometrů,“ říká paní Martina. Jako jedna z mála má štěstí, sehnala pro svou dceru lékaře. Dětský doktor totiž v srpnu letošního roku končí, odchází do starobního důchodu.

„Pokud nedokážeme do konce srpna sehnat náhradu, budeme tu mít tisíc dětí bez lékařské péče,“ konstatoval starosta Jemnice Miloň Slabý. Pediatra se snaží sehnat už měsíce, dokonce obvolávali lékaře v padesátikilometrovém okruhu kolem. „Když by vzali pacienta, tak řádově jednotky až desítky, víc ne. Pořád nám zbude několik set dětí bez péče.“

Statisíce, parcely…

Jemnice má inzeráty, nově příchozímu doktorovi nabídne 600 tisíc korun, když vydrží pět let. „Máme zarezervované dvě stavební parcely, jsme schopni řešit byt i ordinaci,“ dodal starosta.

Dětských lékařů je ale obecně málo, potvrdil Českému rozhlasu krajský radní Vladimír Novotný (ČSSD): „Nemáme nedostatek lékařů, máme je ale v určitém věku, kdy velká část z nich bude končit, půjdou do penze. A to vyvolá problém v určitých částech našeho kraje.“

Také hejtmanství nabízí různé pobídky, jde například o stipendia pro mediky, kteří se zaváží, že po ukončení studia budou pracovat na Vysočině.

Spustit audio
autoři: František Jirků , mik

Související