Jeden z nejlepších světových varhaníků Nathan J. Laube vystoupí na festivalu Varhanní Vysočina

17. září 2023

Třetí ročník festivalu Varhanní Vysočina odstartuje v neděli 17. září. V sérii několika koncertů představí zajímavé nástroje regionu.

První koncert v podání jednoho z předních českých varhaníků Josefa Popelky se odehraje v kostele sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši. Svým zpěvem koncert doprovodí Yukiko Kinjo.

Program festivalu Varhanní Vysočina představili jeho organizátoři Alfred Habermann a Lukáš Dvořák

Až do 4. listopadu nabídne festival postupně celkem šest hudebních zážitků. Kromě Velké Bíteše, i ve Žďáru nad Sázavou, Humpolci nebo Třebíči.

„Myslím, že na Vysočině je celé množství krásných nástrojů, ale třeba spíš menších historických, na kterých třeba ty možnosti, co se týče repertoáru, nejsou tak široké. V Humpolci jsou vrahy opravdu univerzální,“ vyzdvihl jeden z nástrojů, který navíc poslouží i k výuce organizátor festivalu Lukáš Dvořák.

Na programu festivalu jsou letos nově také mistrovské kurzy pro studenty uměleckých škol z celé České republiky. Vést je bude americký varhaník, jedna z velkých hvězd své generace ve varhanním světě Nathan J. Laube.

Účastníci mistrovských kurzů posluchačům zahrají 7. října v kostele sv. Mikuláše v Humpolci. Přední světový varhaník se potom představí v kostele sv. Martina v Třebíči o den později.

Program 3. ročníku festivalu Varhanní Vysočina
autoři: Hela Dvořáková , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.