Jako malá jsem měla ráda historii, divadlo a novinařinu. To se spojilo v práci kastelánky

25. duben 2017

„Stěhovali jsme se na hrad Roštejn na podzim roku 2015 a Vysočina nás přivítala mírným klimatem. Ta druhá zima už ukázala, co umí. Byla dlouhá se spoustou sněhu. Ale přežili jsme a myslíme si, že jsme zocelení,“ popsala druhé prožité zimní období na hradě Roštejn kastelánka Kateřina Rozinková.

„Naštěstí jsme nebyli odříznutí úplně. Jednu cestu prohrnují kvůli dostupnosti integrovaného záchranného systému, ale zapadli jsme na té druhé straně. Po téhle zimě tak už víme, kudy se vydávat nemáme,“ směje se kastelánka. „Dobře jsme se zásobili. I během zimy k nám jezdí návštěvy, takže jsme na ně připravení.“

V zimě se na Roštejně neprovází. Návštěvníci se dostanou jen na předhradí. „Ale i to bylo hojně využívané. Setkávali se tam různé spolky, zástupci obcí. Někdo i griloval na sněhu. Bylo to příjemné a myslím si, že takových setkání bude do budoucna více.“

Do lesů Vysočiny kastelánku a správce přivedl vypsaný konkurz

„Na Roštejně jsem osobně byla ještě dříve, než jsme s manželem vůbec uvažovali o konkurzu sem. Zaujala mě pokladna v prostorách černé kuchyně, protože o něčem podobném jsme uvažovali i na mém dřívějším působišti, kterým byl zámek Bečov nad Teplou. Ale můj muž se vlastně na Roštejn dostal až v den konkurzu, takže opravdu nevěděl, do čeho jde. Upřímně ale můžu říct, že se nám tady zalíbilo a plánujeme tu ještě nějaký čas zůstat. Doufáme, že už jsme našli místo, kde zakotvíme. Oslovila nás příroda i naturel místních lidí,“ svěřila se kastelánka Rozinková.

Práce kastelánky - splněný dětský sen

„Nemůžu říct, že jsem o práci kastelánky snila už jako malá. Ale teď při stěhování na Roštejn jsem se probírala starými krabicemi a našla jsem slohovou práci ze základní školy na téma, co bych ráda dělala v dospělosti. A tam jsem psala, že chci dělat něco, co bude mít spojitost s historií a také s divadlem nebo novinařinou. A práce kastelánky je vlastně takovou kombinací tohohle všeho.“

„Pak jsem jako studentka provázela na zámcích tam, odkud pocházím, na Plzeňsku. Byly to zámky Nebílovy, Kozel a pak na dalších jsme dělali různé hrané prohlídky a byla to vlastně báječná součást mého dospívání.“

V koupelně máme opravdu chladno

Romantické představy o bydlení na hradě v praxi naráží třeba i na nepohodlí. „Nemusí to platit pro všechny památkově chráněné objekty a pro všechny koupelny kastelánů, ale my máme v koupelně na Roštejně opravdu chladno. Dokonce jsme několikrát v zimě museli fénem zahřívat trubky, aby nám vůbec tekla voda. Je to někdy těžké, chce to velkou odolnost a občas mě manžel musí povzbuzovat v tom, abych vydržela,“ ohlédla se za zimními měsíci kastelánka.

Využít prevét na Roštejně je teď nemožné

Dnešní koupelny na hradech a zámcích, kde se bydlí, mají záchody moderní splachovací. Vyzkoušet středověký záchod prevét ale nesporně láká mnoho návštěvníků. „Bohužel ten roštejnský prevét už není funkční. On nemá ten potřebný otvor směrem dolů podél vnější stěny hradu. Doufáme ale, že během rekonstrukce se nám podaří ten patřičný otvor prolomit. Neměl by to být problém. A jestli se pak najde nějaký odvážlivec, který to vyzkouší, to uvidíme. Víme od kolegů z jiných objektů, že to zkoušeli, a prevéty stále fungují.“

Roštejn teď čeká několik let oprav

Od jara 2017 začnou na hradě v lesích mezi Telčí a Třeští rozsáhlé opravy. „Budou se měnit obě expozice, ale dojde i k určitým stavebním zásahům. Práce budou podobu hradu navracet do doby před velkým požárem v roce 1915. Pro návštěvníky zůstane památka stále alespoň částečně otevřená. Snažíme se, aby práce turisty omezily co nejméně. Proto se třeba oblíbená věž bude opravovat během zimy.“ Úpravy a řemeslné práce jsou na Roštejně plánované až do roku 2021.

Spustit audio