„Jak začnu řezat, musíte přidat plyn!“ Stabilní motor z legendárního filmu Na samotě u lesa uvidíte v muzeu v Mirošově

11. červenec 2024

Pro svou sbírku motorek a prvorepublikových stabilních motorů postavil Petr Matějíček z Mirošova zvláštní budovu a otevřel v ní malé muzeum. 

Kromě historických rádií zájemci v muzeu najdou i motorky známé ze seriálu Chalupáři nebo motor z filmu Na samotě u lesa.

Muzeum motorek a stabilních motorů v Mirošově založil a provozuje Petr Matějíček

„Mně se ta technika vždycky líbila, přiznává Petr Matějíček, který získal svůj první stabilní motor od tatínka. "Začal jsem někdy před pětadvaceti lety. První motor Slavia hrál ve filmu Na samotě u lesa, jak tam děda Komárek říkal - noste vodu, přidejte plyn - tak to je ten motor,“ směje se majitel muzea. Stejně tak vlastní i stejný typ mopedu, na kterém jezdil Josef Kemr nebo motorky předsedy JZD v podání Josefa Větrovce.

„Stabilní nebo se taky říká stacionární motory, se montovaly ve stodolách nebo v zemědělských usedlostech za první republiky, kde ještě nebyl rozvod elektřiny. To byl zdroj síly pro mlátičky a cirkulární pily.“ Sběratel své motory opravuje a natírá odpovídajícími barvami podle dobových fotografií. „Přiznám se, že ty první dva jsem natřel podle své fantazie, to byl ještě internet v plenkách, ale všechny ostatní jsou přesně tak, jak mají být,“ usmívá se Petr Matějíček.

Pérák, kývačka, prase

V muzeu je k vidění naše nejslavnější poválečná motorka zvaná JAWA Pérák. „Legendární název dostala podle komiksového hrdiny Péráka, který hopsal na pérách a škodil  za protektorátu Němcům. Vynikala velkou jednoduchostí, všechny lanka, a bowdeny, kabeláž venku, tady to bylo schované v krytu. A vývojem z ní vznikla další legendární JAWA kývačka. Tento skútr čezeta ze šedesátých let nazývaný lidově "prase", na tom se jezdilo i v šatech vzadu bočním sezením. Jak tehdy nebyla velká motorizovanost, tak jsem vyčetl, že se na nich jezdilo i do divadla,“ říká nadšenec. I když jsem všechny jeho stroje i motorky funkční, nemá na nich mnoho času sám jezdit. „Pořád tady něco kutím,“ směje se.

Návštěvu muzea si mohou zájemci domluvit na kontaktu uvedeném na stránce muzea.

Spustit audio