Ivan Rajmont: Pro divadlo mne nadchla Iva Janžurová

10. říjen 2013

Hostem čtvrtečního Tandemu byl režisér Ivan Rajmont, který se v rodném Liberci původně věnoval závodně lyžování, strojařině, později ale „přesedlal“ na úplně jiný obor. V severočeském městě tehdy režírovala představení začínající herečka Iva Janžurová, a Ivan Rajmont byl shodou okolností u toho. Divadlo už pak nikdy neopustil.

„Iva Janžurová tehdy v Liberci po absolvování DAMU zkoušela s herci amatérské představení, k čemuž já jsem se přimotal, a byl jsem tím tak nějak uštknutý. A měl jsem jednu takovou úchylku, na gymplu jsem četl divadelní hry. Nikdo je nečte, já ano. Pak jsem se dostal na DAMU, a bylo to,“ vzpomíná na své divadelní začátky Ivan Rajmont.

0:00
/
0:00

S Ivou Janžurovou si pak po letech role vyměnili, v Národním divadle ji Rajmont režíroval shodou okolností v představení Deník ničemy, který teď uvádí v Horáckém divadle v Jihlavě.

Významným obdobím v životě režiséra je jeho působení v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. „Je vám třicet let, jste nadupaný, ještě jste pořádně nic neudělal, ale věříte si. Začínal jsem s Barťákem, Heřmánkem, Zedníčkem a dalšími. Chtěli jsme dát světu o sobě vědět. Jakub fatalista se v té podobě, jak to hrál tehdy Barťák s Heřmánkem, vlastně hraje do dneška, což je sedmatřicet let. Já jsem do Ústí přišel v polovině 70. let, a paradoxně pro mě to byla doba strašně svobodná. Dělali jsme věci, které jsme chtěli, a když to zakázali, zkoušeli jsme další, nedali jsme se,“ říká režisér.

Výraznou stopu za sebou zanechává Ivan Rajmont také v Národním divadle. Po sametové revoluci, když ve zlaté kapličce šéfoval činohře, oslovil Mirka Donutila, a nabídl mu angažmá na naší hlavní scéně. „Mirek nabídku přijal, udělali jsme spolu první představení Strýčka Váňu. Pak začal točit bijáky, a pak jsme jako takový trucpodnik udělali Sluhu dvou pánů. Dělali jsme takové divadlo, aby nad tím diváci museli přemýšlet. A tehdejší pan ředitel nám vyčítal, že jsme moc intelektuální. Tak jsem se namíchl, a udělal jsem toho Sluhu,“ vypráví Rajmont o představení, které si dnes žije svým vlastním životem. Sluha dvou pánů se hraje osmnáct let, jeho představení jsou vyprodána na sedm sezón dopředu.

Ivan Rajmont v současné době podruhé zkouší hru v Horáckém divadle v Jihlavě, tentokrát Deník ničemy. Premiéra je v sobotu 12. října 2013 v 19 hodin.

Spustit audio