Italové fandí kovářům stejně, jako fandí při fotbale. Docela nás to překvapilo

17. září 2019

Čtveřice uměleckých kovářů z Vysočiny vyrazila na začátku září na vrcholné kovářské slavnosti do italského města Stia.

Jmenovitě Václav Noha, Jiří Ondráček, Luboš Jan, a Josef Tulis. Všichni byli hosty Hely Dvořákové v Dobrém dopoledni.

Akce se nazývá Biennale Europea d´Arte Fabrbrile do Stia.

Václav Noha, Jiří Ondráček, Luboš Jan, a Josef Tulis, kováři

Pravidla prestižní soutěže jsou dána - za tři hodiny musí soutěžící nebo skupina soutěžících odevzdat porotě svůj výrobek. „Začali jsme kovat a lidi tleskali a projevovali se jako na fotbale, dost nás to překvapilo.“

V Itálii se do výhně dává koks, na což nejsou čeští mistři řemesla zvyklí. „Děláme na černém uhlí. A několikrát tam přišel takový starší pán a ubíral nám oheň, tak jsme to vždycky přidali.“

Loď

Výrobkem či výkovkem české čtveřice byla loď zasazená do kamene. „Měli jsme tři hodiny, bylo to jen tak tak, že jsme to stihli.“

Právě loď se nakonec nejvíce líbila porotě a zlato tak putovalo do České republiky. „Bylo to krásný pocit, když to řekli, pak zahráli hymnu. Já se hodně dojímám, tak jsem to tam celé probrečel,“ usmál se Josef Tulis.

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.