Hranatý prsten sedí na svém místě mnohem lépe než ten kulatý, říká šperkař z Velkého Meziříčí

Miroslav Štěpánek z Velkého Meziříčí vyrábí šperky, doplňky a umělecké předměty už od 60. let minulého století.

Pan Štěpánek začínal s dřevem a kůží a přes historické zbraně se propracoval ke kovu, který kombinuje s dalšími materiály. Tvoří z nich venkovní i vnitřní plastiky a originální šperky.

Taušírování

Některé z technik, které při výrobě používá, jsou naprosto ojedinělé. Například taušírování, „To znamená vbíjení kovu do kovu nebo do dřeva. Začal jsem to používat u těch zbraní. On to snad tady nikdo nedělá, až teď moji žáci, které jsem to naučil.“

Miroslav Štěpánek zmiňuje své žáky, které učí na Střední průmyslové škole v Třebíči. Tady nabízejí vedle oboru umělecký kovář také obor pasíř, který vyučuje. Je to obor, kde se od původních středověkých pásů a pásků rozvinula tvorba uměleckých objektů přes lustry, věšáky a další interiérové doplňky. „To není jen jedno řemeslo, ale ta tvorba má spoustu uplatnění.“

Nerez, mosaz…

Miroslav Štěpánek tvoří z kovu, především z nerezu, a kov kombinuje s dalšími materiály – s mosazí, ocelí, s kameny, polodrahokamy, se sklem. Výsledný tvar díla prostě vidí. „To tak přijde a já to mám akorát udělat,“ směje se. Někdy si vytvoří i různé varianty, ale stejně se nakonec většinou vrací k té první.

Jeho šperky jsou tak výrazné, že své majitele našly mezi známými osobnostmi. Jeden z prstenů si pořídil dirigent Jiří Bělohlávek. „Ale to už je hodně dávno,“ říká umělec. „V 90. letech jsem dělal pro Liběnu Rochovou kolekci s kovy. Ona je načrtla a já jsem jí je udělal. A na přebírání ceny Thálie měla na sobě Lucie Bílá černé šaty s mým celokovovým páskem,“ vzpomíná.

Prsty jsou hranaté

Kolekce šperků nebo objektů často spojuje jedna spojená myšlenka – třeba Santiniho geometrie. Sférický trojúhelník, který Santini používal, základ květu života, gotický užší a barokní široký oblouk se objevují na prstenech s hranatými vnitřky.

„Jednou mi někdo na výstavě napsal: až bude mít má dcera hranaté prsty, tak jí od vás koupím prstýnek. Ale to se mýlil, protože prsty jsou vlastně hranaté. Zjistil jsem, že ten prsten na ruce mnohem lépe sedí, neprotáčí se a dolní rovná hrana, ten základ nikde nepřekáží. Kdo tyhle prsteny vyzkoušel, tak už kulaté nenosí,“ usmívá se Miroslav Štěpánek.

Spustit audio