Hrad Roštejn je opravený a má nové prohlídkové trasy. Zatím se tam ale nikdo nepodívá
Hrad Roštejn chtěl letošní turistickou sezónu přivítat v plném lesku. Měla to být totiž po delší době první v celé délce prohlídkových tras a bez jakýchkoliv omezení.
Zrekonstruovaná památka má připravené nové interaktivní expozice, ale návštěvníci je zatím jen tak neuvidí. Jeho brány zavřel koronavirus. „Na začátku dubna tu měli být první návštěvníci, tak jsme to měli naplánované,“ řekla mezi dveřmi zavřené památky kastelánka Kateřina Rozinková.
Zimní spánek exponátů
Hrady, zámky a jiné památky uzavřelo vládní nařízení. Na Roštejně tak museli prodloužit pomyslný zimní spánek některých exponátů.
„Nacházíme se v místnosti, která je temperovaná. Protože víme, že začátek sezóny je odložený na neurčito, tak některé předměty, které je lépe schraňovat ve vyšších teplotách, jsme ještě ani neumístili do té expozice.“ Podle kastelánky se jedná o knihy, věci z kovu, kůže, textilu.
Velký úklid
Hrad Roštejn prošel velkou rekonstrukcí a správkyně má pořád práce nad hlavu. „Můžeme se tady věnovat úklidu, učíme se ten hrad uklízet na novo.“
Na hradě měli v minulých letech omezený provoz právě kvůli rozsáhlým opravám. „Letos jsme si mysleli, že otevřeme a pojedeme celou sezónu v novém hávu, to se nám ale nepodaří.“
Související
-
Hlaveň středověké houfnice je možné vyrobit z pístnice bagru. Ta už něco vydrží
Historii je dobré připomínat, zvlášť pak umění tehdejších řemeslníků. V Jihlavě je spolek, který se zabývá historickou dělostřelbou.
-
Léky, nákupy, pošta. Dobrovolníci v Jihlavě pomáhají potřebným s nejrůznějšími činnostmi
Nakoupit, dojít na poštu, pro léky nebo třeba vyvenčit psa. V době koronavirové pandemie pomáhají zejména seniorům a handicapovaným stovky dobrovolníků.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Turkovu jízdu po dálnici řeší policie. Na tachometru měl 200 kilometrů v hodině, hrozí mu ztráta řidičáku
-
Učebny ze šaten i půdní vestavby. ‚Praha shání místa pro středoškoláky, kde se dá,‘ říká radní
-
Zklamání na domácím ledě. Češky v boji o bronz podlehly v prodloužení Finkám 3:4
-
‚Léta řešíme, kdo je udal.‘ Poprava otce a syna za poslech rozhlasu zasáhla na dlouhé roky lidi z Obytců