Hráči na strunné nástroje se sjeli do Nového Města. Probíhá tam desátý ročník Slunohraní

5. červenec 2022 06:00

Do Nového Města na Moravě se po dvou letech opět vrátilo Slunohraní. Akce, při které se schází amatérští hráči na smyčcové nástroje, navíc letos slaví 10. výročí.

Amatérští hráči na smyčcové nástroje se po dvou letech opět sešli v Novém Městě na Moravě. Pod vedením hudebníků z Janáčkova kvarteta budou až do konce týdne pilovat své muzikantské umění. Někteří na akci nazvanou Slunohraní přijeli už po desáté. 

Lékař - violista

Kvartet amatérských muzikantů právě ladí své nástroje v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Violu si připravuje také Ondřej Kubínek z Tábora, který normálně pracuje jako lékař. 

„Na Slunohraní jsme se dostal před deseti lety, když jsme se v Táboře v orchestru dozvěděli, že je tady taková akce pro amatéry a že shánějí hráče. Hned na první ročník jsme mohl přijet. A od té doby jezdím každý rok a beru z toho energii.“

Humoreska na úvod

Celkově letos na Slunohraní přijelo 25 hráčů na smyčcové nástroje. Cvičit budou celý týden pod vedením profesionálů z Janáčkova kvarteta, které jim jako úvodní ochutnávku zahrálo Humoresku od Antonína Dvořáka. „Mě to moc baví, protože se tady sejdou. Nadšení amatérští muzikanti, ale to amatérští by řekl v takové kladné podobě, protože oni opravu si jedou rádi zahrát. A snažíme se tady za těch pár dní udělat nejlepší muziku,“ popisuje člen Janáčkova kvarteta Richard Kružík, který zároveň vede zkoušky komorního orchestru. 

Orchestr se skládá ze všech účastníků Slunohraní a na konci týdne ho čeká tradiční koncert před diváky. Kromě toho se veřejnost může těšit i na další vystupující, říká organizátorka Slunohraní Lucie Čapská. „Ve středu bude barokní večer, bude to večer z hudby italských mistrů a úžasné je to, že se k nám po pár letech vrátí flétnistka Michaela Koudelková, která mezitím získala celosvětová ocenění.“ 

V pátek pak Slunohraní tradičně zakončí kromě již zmiňovaného komorního orchestru koncert Janáčkova kvarteta, které si k sobě tentokrát přizvalo také Moyzesovo kvarteto ze Slovenska.

autoři: Patrik Salát , mik
Spustit audio

Související