Horní rybník ve Žďáře nad Sázavou zamrzl. Bruslařům hrboly nevadí

Kluziště a zimní stadiony jsou letos plné, protože kvůli mírné zimě se nedá bruslit venku na rybníku.

Ve vyšších polohách přece jen někde přírodní led na rybníku drží a bruslaři toho využívají.

Ve Žďáře nad Sázavou se tradičně bruslí na Horním rybníku, kterému se zkráceně říká Horňák. Ve čtyřicátých letech jej například k tréninku i k zápasům využívalo i mužstvo žďárského ledního hokeje.

Bruslí se

Když zamrzne, chodí se na Horní rybník bruslit každou zimu – rodiny s dětmi, party kamarádek i kluků, kteří si chtějí zahrát hokej. „Kvalita ledu je dobrá, trochu hrboly, ale to k rybníku patří. Má to své kouzlo,“ říká hokejista Matias Mäki, který si sem s kamarády chodí zahrát hokej, kdykoli to jde.

Bruslení na rybníku, Žďár nad Sázavou

Přesto na ledě nekrouží tolik lidí, jako před pár lety, myslí si Matias: „Dřív to bylo o dost lepší, chodilo víc lidí, byl plný rybník. Chodili jsme ráno a vraceli se za tmy, hráli hokej mladí staří, prostě všichni. Teď je někdy těžké se i sejít. Nevím, jestli je to tou dobou, že jsou telefony, počítače, ale klukům v mém věku se moc nechce.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.