Horní Paseka přispívá důchodcům na otop a nabízí levné dřevo
V Horní Pasece na Havlíčkobrodsku dostávají důchodci příspěvek 1 500 korun na otop. Obec navíc prodává palivové dřevo za nákladovou cenu. Tyto benefity mají pomoci místním zvládnout dlouhou topnou sezónu v oblasti ležící 600 metrů nad mořem.
„Tady topíme od konce září a spotřeba dřeva je velká,“ říká Jiří Doležel, jeden z obyvatel vesnice. Palivové dřevo pochází z obecních lesů, které byly v minulosti poškozeny kůrovcem. „Místním nabízíme dřevo za nákladovou cenu, což je další motivace, proč zůstat,“ vysvětluje starosta Zdeněk Brabec (nestr.).
Obec finančně podporuje také novorozence, jubilanty i pozůstalé při úmrtí blízkých. Podle starosty se ale obce snaží lákat obyvatele spíše čistým životním prostředím a klidem. „Máme tu prostor pro volný pohyb v přírodě a čerstvý vzduch,“ dodává.
Podobné příspěvky zavádějí i další obce na Vysočině. Například v Unčíně na Bystřicku přispívají novorozencům částkou 5 000 korun a důchodcům ve věku 60 až 80 let dávají poukázky na nákup. „Nemyslíme si, že příspěvek k plodnosti přímo motivuje, ale rodiče to potěší,“ říká starosta Pavel Švarc (nestr.).
Podpora místních obyvatel tak v Horní Pasece a okolních obcích není jen finanční, ale zároveň se zaměřuje na kvalitu života v regionu.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šichtařová končí ve funkci poslankyně. ‚Nemožnost pokračovat v plnění slibů voličům,‘ zdůvodnila
-
Nejméně šest lidí zahynulo při požáru autobusu ve Švýcarsku. Podle policie mohlo jít o záměr
-
Izrael vydal evakuační příkazy pro čtvrtinu populace Libanonu. Lidé jsou extrémně vyčerpaní, říká Bendl
-
‚O plánech věděli, ale policii nic neřekli.‘ Rodina dívky zraněné při střelbě v Kanadě žaluje OpenAi