Hloubka, výška i umístění. To vše je důležité brát u ptačí budky v potaz

9. leden 2020

Ptačí budka by měla dobře chránit hnízdící ptáky před nepřízní počasí i před útoky nejrůznějších predátorů. Nesmí také ptáky nijak ohrožovat, ať už svým technickým stavem nebo způsobem zavěšení.

Budka by také měla svými rozměry a konstrukcí vyhovovat druhům, o jejichž usídlení máme zájem. Zkrátka musí ptákům nabízet výhodné a bezpečné místo pro vyhnízdění a vyvedení mláďat. Takové budky potom ptáci vyhledávají a často i upřednostňují před přirozenými dutinami. Naopak pokud má budka konstrukční nebo jiné vady či je snadno dostupná predátorům, může se stát pro ptáky spíše pastí než pomocí.

Sýkora modřinka na ptačí budce

Sledujte, kterým druhům opeřenců se u vás na zahradě líbí, a na ty se zaměřte. „Zajímaví jsou třeba vrabci, kteří žijí i hnízdí v koloniích. Budka pro ně tedy může být větší, dokonce i vícepodlažní nebo několik budek vedle sebe,“ říká zahradník Pavel Chlouba.

Informace o tom, jak budku správně vyrobit, zabezpečit, zavěsit nebo udržovat najdete také na stránkách České ornitologické společnosti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová