Helena Emmerová: Domácí pes má ven chodit oblečený

Helena Emmerová, kynoložka

Pes, obzvláště doma chovaný a tím choulostivější, je poměrně citlivý na nízkou teplotu. V případě, že klesne pod mínus pět stupňů, bychom měli myslet i na psy z venkovní boudy.Možností, jak psa ochránit, je podle kynoložky Heleny Emmerové celá řada. „Pes je totiž jediná láska, kterou si můžete koupit za peníze,“ zdůrazňuje vztah psa s člověkem paní Emmerová.

„Psa z venku bychom rozhodně neměli vystavovat velkým teplotním skokům. Rozhodně ne z mrazivého počasí venku hned ke krbu,“ upozorňuje Helena Emmerová a dodává, že pes nám bude vděčný třeba za sklep nebo méně vytopenou chodbu.

U psa chovaného doma bychom také měli myslet především na rozdíly teplot. „My máme doma dvacet stupňů a venku je mínus osm. To je rozdíl dvacet osm stupňů. Sami si vezmeme svetr, podvlečeme se, bundu, čepici. Vyjde-li pes jen tak, je to pro něj obrovský šok,“ vysvětluje dále paní Emmerová.

Nebojte se pejska obléknout

Na ulici často vidíme oblečené psy. „Nebojme se toho. Třeba u fenek je důležité, aby měly chráněné bříško. Jsou tam vaječníky a fenky bývají velmi citlivé.“ Podle kynoložky stačí vestička.

U dlouhosrstých psů, kterým se lepí sníh na nohy, je lepší větší kombinéza, abychom jim lépe chránili nohy. „A také počítejme čas, který strávím se psem venku. Zapovídat se se sousedkou na půl hodiny asi není dobré, pes se brzy začne klepat zimou, i když bude oblečený.“

Další věc, na kterou paní Helena upozornila, je sůl na silnicích. „Ta psům vyloženě nedělá dobře. Stačí mít třeba dlouhé vodítko a nechat pejska běžet po trávě. A sama ho často přenáším, aby nemusel stát v soli,“ uzavírá kynoložka Helena Emmerová.

Chat s Helenou Emmerovou