Havlíčkův Brod přebírá kostel svaté Kateřiny, čekají ho milionové investice
Zastupitelé Havlíčkova Brodu schválili bezúplatný převod kostela svaté Kateřiny do majetku města. Památka, dosud spravovaná Římskokatolickou farností, vyžaduje investice v řádu desítek milionů korun. Hlavní prioritou bude oprava střešní krytiny, kterou město plánovalo už letos, ale realizace se odložila.
Podle Víta Vodrážky ze spolku Epigram, který dosud vybíral prostředky na opravy, bude třeba dokončit také elektroinstalace, podlahy, drenáže a venkovní úpravy. Náklady na opravy město odhaduje na 25 milionů korun. Práce ale mohou být rozložené do více let, protože kostel je v současnosti dobře zakonzervován.
Spolupráce s veřejností a církví
Spolek Epigram plánuje i nadále pomáhat s údržbou a pořádáním akcí. Předsedkyně spolku Michaela Krpálková zdůraznila, že veřejnost, která přispívala na opravy, by měla mít možnost kostel využívat nejen k bohoslužbám, ale také k odpočinku a kulturním aktivitám. Část akcí v kostele bude nadále organizovat církev, zejména bohoslužby na Vánoce a další výjimečné příležitosti.
Výhled do budoucna
Město letos kostel převzalo spolu s rozpočtem na příští rok, proto se větší investice do rekonstrukce očekávají nejdříve v roce 2025. Havlíčkův Brod tak přebírá odpovědnost za významnou historickou památku, jejíž obnova bude vyžadovat dlouhodobé finanční i organizační úsilí.
Související
-
Z věže kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě znovu zní cimbál, odbíjí každou celou hodinu
Hodiny na kostele svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě znovu ukazují přesný čas a přes den také odbíjejí každou celou hodinu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Vezmeme si Panamský průplav zpět a k Mexiku pošleme armádu,‘ uvedl Trump po zvolení
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog
-
Evropě hrozí druhá Jalta. Můžeme skončit ve sféře vlivu jako po druhé světové válce‘ říká bankéř Jonáš
-
Tady se nedá žít. Film Nikdo mě nemá rád si osvojil radikální tíživou formu, ale nemá hloubku