Havířské pohádky z Vysočiny oživují svět podzemí i hornické příběhy
Zoolog, myrmekolog, spisovatel a výtvarník Pavel Bezděčka představuje knihu Havířské pohádky z Vysočiny. Šestnáct příběhů propojuje hornickou minulost regionu s fantazií.
Hostem pořadu Dobré dopoledne byl Pavel Bezděčka – osobnost s mimořádně širokým záběrem. Zoolog se specializací na mravence, spisovatel, publicista, autor bajek, malíř, ilustrátor, fotograf a předseda Výtvarných umělců Vysočiny nyní přichází s novou knihou Havířské pohádky z Vysočiny. Publikace čtenáře zavádí do světa dolů, štol a dávných havířských pověstí.
Kniha obsahuje šestnáct pohádek z různých koutů Vysočiny a propojuje současnost s pozdním středověkem. Oživuje osudy havířů, permoníků i obyčejných lidí, kterým v těžkých chvílích přichází pomoc z podzemí.
„K literatuře mě přiměla dětská literatura a drží mě u toho dodnes. Jako malý jsem si četl pohádky, později i detektivky. Fascinovaly mě hlavně příběhy se zvířátky, třeba Mravenci od Ondřeje Sekory. Konec konců i on možná může za to, že jsem zoolog se zaměřením na mravence,“ vzpomíná s úsměvem autor.
Čtěte také
Příroda je podle něj základem všeho a přirozeně se promítá i do jeho tvorby. „Děti dnes o přírodě skoro nic nevědí. Když někam leze housenka, tak tam leze z nějakého důvodu. Neuvědomují si, že zvířata přemýšlejí a mají své chování,“ vysvětluje. V jeho pohádkách proto vystupují zvířata v přirozené podobě. „Zvířátka u mě nemají oblečení ani montérky jako krteček. Jsou taková, jaká jsou, jen mluví,“ doplnil.
Knihu Havířské pohádky z Vysočiny je možné zakoupit na pokladně Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
