Fryšava na Žďársku má vrátit část dotace na kanály. Zvažuje kasační stížnost

Obec Fryšava pod Žákovou horou má vrátit 14,8 milionu korun z dotace, kterou dostala před lety na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod.

Se žalobou u soudu neuspěla. Rozhodnutí Krajského soudu v Brně dostal obecní úřad v na začátku týdne, řekl starosta Mojmír Humlíček (nestraník). Obec, která ročně hospodaří s rozpočtem zhruba 5,5 milionu, se podle něj může bránit už jen podáním kasační stížnosti. Zvažuje to.

Dotovaná stavba

Dotovaná stavba byla dokončena před šesti lety, kdy měla obec jiné vedení. První platební výměry na vrácení části dotace přišly na podzim 2016. Podle posledního rozhodnutí finančního úřadu má tato vesnice s 350 obyvateli z dotace 37,5 milionu korun vrátit 14,8 milionu a zaplatit penále ve stejné výši. Vyměřenému odvodu se Fryšava snažila bránit žalobou u správního soudu, ale neuspěla.

Žádost finančnímu úřadu

Obec zatím nic z vyměřených částek neplatila,  Humlíček řekl, že vesnice požádala finanční úřad o posečkání a díky tomu má lhůtu do roku 2021. Už teď chce Fryšava jednat s finanční správou o tom, jak řešit situaci s vymáhaným odvodem. O podání kasační stížnosti proti rozhodnutí krajského soudu podle Humlíčka vedení obce uvažuje, aby mělo jistotu, že využilo všechny opravné prostředky.

Pochybení

Za pochybení v souvislosti se stavbou kanalizace a čistírny uložil žďárský okresní soud loni v listopadu bývalému starostovi Fryšavy Josefu Fialovi podmíněný roční trest s odkladem na zkušební dobu dvou let. Podle soudce Fiala jako starosta překročil svoji pravomoc a také porušil povinnost při správě cizího majetku. Problém se mimo jiné týkal dodatečného zkrácení záručních lhůt u staveb. S nárokem na náhradu škody tehdy soudce obec odkázal na občanskoprávní řízení.

Trestní kauza se podle Humlíčka po odvolání zúčastněných stran znovu vrací k přešetření žďárskému okresnímu soudu. Starosta předpokládá, že na její další průběh bude mít vliv i poslední rozhodnutí krajského soudu.

Soudní rozhodnutí potvrzující vyměřenou vratku daně bude mít vliv i na hospodaření Fryšavy. Podle předpokladu starosty zastupitelé co možná nejvíc sníží výdaje v rozpočtu na příští rok. „Budeme se snažit maximálně kumulovat finance pro to, abychom té sankci mohli čelit,“ řekl Humlíček. Doplnil, že nějaké úspory obci zůstaly i z hospodaření posledních let.