Fotografka Blanka Sadílková má několik domovů, ten poslední si staví v džungli
Svůj život dělí mezi třemi domovy; v Herálci na Vysočině, v Kalifornii a poslední rok také v Belize.
V této středoamerické zemi si s přítelem staví domek na nožičkách u řeky v džungli. „Nemáme elektřinu, téměř rok jsem prala v lavoru v rukách. Teď už máme pračku. Jen musím vždycky nanosit vodu a nahodit generátor,“ směje se fotografka, která v polních podmínkách vaří pro partu dělníků, kteří se stavbou domu pomáhají. V džungli současně pracuje na svém dokumentárním projektu a psaní knihy a poznává tajemství mayské civilizace.
Fotila hollywoodské hvězdy
Dříve Blanka žila úplně jinak. Díky práci pro britskou neziskovou organizaci CineMagic se s mladými filmaři, kteří vyhráli cenu za nejlepší film, dostala do Hollywoodu na Oskarový týden. Tady vznikly její fotky známých herců, jako je Liam Neeson, Michael York nebo Pierce Brosnan, především ale dokumentovala setkávání dětských filmařů s profesionály.
Učila fotit africké děti
Děti, které nemají doma ani zrcadlo, žijí v proutěných chatrčích s podlahou z udusané hlíny, se k Blance dostaly na kurz focení.
Opět prostřednictvím neziskové organizace Eden Mosambic je Blanka během měsíčního kurzu učila všechno o focení. Jednorázové fotoaparáty dovezla jako dar od lidí z Vysočiny a několika svých přátel. Samo vyvolávání fotek v Africe bylo jedno velké dobrodružství, stejně jako sledovat ohlasy na dětské fotografie na výstavách, vypráví host Dobrého dopoledne.
Pomáhá dětem z dětských domovů i nemocnému Ríšovi
Ke své dlouhodobou spolupráci s dětským domovem v Nové Vsi přidala Blanka pomoc pro Ríšu Humlíčka z Obyčtova, který trpí spinální svalovou atrofií. „Díky pomoci spoustě dobrých lidí se podařilo vybrat peníze na léčbu a nakonec i samu léčbu v izraelském Tel Avivu zorganizovat a Ríša už dostává kmenové buňky,“ raduje se Blanka Sadílková.
Jeho příběh zdokumentovala i pro svou diplomovou práci na oboru dokumentární fotografie na londýnské univerzitě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.