FOTO: V Sázavě u Žďáru si lidé staví vlastní kapli. Svépomocí

Kaple, Sázava u Žďáru
Kaple, Sázava u Žďáru
0:00
/
0:00

Lidé ze Sázavy u Žďáru se roky neměli chodit kam modlit. Před asi dvěma lety proto začali se stavbou vlastní kaple, kterou právě dokončují a chystají ke kolaudaci.

Pouze střechu, tedy část, která je nejblíže k nebesům, obstarala najatá firma, zbytek si místní lidé ze Sázavy odpracovali sami.

Kaple má tvar lodi, člověk vlastě vstupuje a palubu. „Tady jsou rozložené varhany, tedy část varhan,“ provází nás hlavním iniciátor stavby, zároveň starosta Sázavy František Ledvinka (KDU-ČSL).

Kaple, Sázava u Žďáru
Kaple, Sázava u Žďáru

„V podstatě to vzniklo tak, že tady se schází kolem padesáti lidí na pravidelné modlitby a je tu jen kaplička, kam se vejdou jen dva lidi. Scházeli jsme se v zasedací místnosti na obecním úřadu. Z toho vznikla myšlenka mít vlastní kapli.“

Přispěli lidé i firmy

Na stavbu kaple přispěli místní věřící, firmy z místa a okolí a aktuálně shánějí peníze ještě na dostavbu varhan. Staví je místní řemeslník a z původního půl milionu chce kolem dvou set tisíc. „Tam zbývá doplatit asi padesát tisíc,“ dodává starosta.

Kaple, Sázava u Žďáru

„Utrácíme peníze za věci, na které máme na účtu, dluhy neděláme. Pár věcí ještě nemáme zaplacených, protože to firmy nevyfakturovaly, ale pořád jsme v plusu.“

Kaple má být hotová do konce léta. V září ji chtějí nechat zasvětit Panně Marii Karmelské.