FOTO: Ukrajinské Velikonoce. V Jihlavě proběhl kurz tamních zvyků včetně malování vajíček

16. duben 2022

Velikonoční výzdobu si letos děti v jihlavském F POINTU mohly připravit pod vedením ukrajinské uprchlice, paní Oleny. 

Velikonoční vejce neboli v ukrajinštině pisanki vytvářely děti v jihlavském F POINTU. Na kurzu paní Oleny, ukrajinské uprchlice, která se i v rodné zemi zabývala lidovým uměním, se sešli jak Češi, tak Ukrajinci. 

Velikonoce na Ukrajině

Paní Olena, která pochází ze střední Ukrajiny, vypráví před samotným začátkem tvoření o zvycích při přípravě Velikonoc na Ukrajině. Kromě ukrajinských dětí sedí v místnosti i české děti, proto s překladem pomáhá studentka z Užhorodu Karina. 

Na společné velikonoční dopoledne přišla se svými dvěma dětmi i paní Aneta. „Nás to zajímá, chtěli jsme si zpestřit den.“

Paní Olena se lidovým uměním zabývá už 15 let. Jako pisanki označují obě ženy velikonoční vejce. A kromě samotného vytváření nezapomněla paní Olena ani na lidové písně, které ukrajinské ženy při malování vajec zpívají. 

Poté, co všichni svá vejce dokončili, vysvětlila paní Olena, že samotná tradice malováním nekončí. Ukrajinská žena doufá, že bude moci předat dál i další z lidových tradic své země. Ráda by proto uspořádala další podobné kurzy. 

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio