FOTO: Miloslav Čáp udržuje rodinné řemeslo. Šil boty i pro největšího Čecha

Ručně šitá bota na míru, to je určitě sen mnoha lidí, kteří celý den chodí nebo stojí. Jsou ale ještě ševci, kteří to dokážou? Jednoho jsme našli v Havlíčkově Brodě.

Miloslav Čáp šil dokonce boty i pro největšího Čecha, staral se také o výstroj havlíčkobrodských hokejistů.

„Vyrostl jsem v ševcovský rodině, děda založil firmu v Lukách nad Jihlavou,“ říká Miloslav Čáp. Po dědovi firmu převzal jeho otec, a tak není divu, že Miloslav uměl ušít boty ještě dřív, než šel do učení. Sto let staré střevíce z dědečkovy dílny má dnes vystavené na zdi obchodu. Převzal i rodinné logo s obrázkem čápa.

V dílně Miloslava Čápa stojí dřevěný verpánek i padesát let staré stroje

Dílna Miloslava Čápa voní obuvnickým lepidlem, a nechybí v ní verpánky, plné police různých kopyt, ale i obuvnické stroje z druhé poloviny minulého století. „Jsou to více méně Baťovy stroje, pak to převzal Svit,“ dodává Miloslav Čáp s tím, že stroje stále dobře slouží.

Zakázkou, na kterou Miloslav Čáp asi nejvíc vzpomíná, jsou boty pro Tomáše Pustinu, který trpěl genetickou vadou, a díky svému vzrůstu se stal největším Čechem, zapsaným i v knize rekordů.

Po Tomášově smrti přinesla jeho matka boty zpátky panu Čápovi. Ten má dodnes schované i dřevěné kopyto, které si musela rodina nechat vyrobit ve Zlíně.