Filmová Jihlava startuje. Dokumenty letos propojí svět filmu, hudby i gastronomie
V Jihlavě dnes začíná 29. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Nabídne stovky projekcí, koncerty, divadla i program pro děti a seniory. O nejzajímavějších snímcích i doprovodném programu mluvil ředitel festivalu Marek Hovorka.
Festival dokumentárních filmů Ji.hlava se za téměř tři desetiletí vypracoval mezi nejvýznamnější evropské přehlídky svého druhu. „Dnes už si žádný velký festival, ať už Cannes, Berlín nebo Benátky, neumí představit hlavní soutěž bez dokumentu. Tyto filmy často získávají i hlavní ceny,“ říká ředitel Marek Hovorka, který festival vede od jeho vzniku.
Letošní ročník otevře snímek Virtuální přítelkyně režisérky Barbory Chalupové, který zkoumá fenomén platformy OnlyFans. Dalším výrazným českým snímkem je Minimum lásky, který zachycuje život mladé generace v Česku. „Režisérka natáčela s teenagery v noci na parkovištích nebo před nonstopem a dokázala s nimi navázat mimořádně osobní vztah,“ říká Hovorka.
Kromě filmů čeká návštěvníky i bohatý doprovodný program. „Je to festival se vším všudy – koncerty, divadlem, debatami i setkáváními. Letos vystoupí třeba Načeva nebo Midi Lidi a nechybí ani tradiční kabaret divadla Vosto5,“ doplňuje ředitel.
Festival myslí i na děti, teenagery a seniory – akreditace pro tyto skupiny jsou zdarma. „Pro děti máme i hlídání, pro seniory zvláštní projekce. Chceme, aby se do kina mohl vydat opravdu každý,“ dodává.
Festival potrvá do 2. listopadu a jeho závěr opět nabídne přímý televizní přenos.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka