Festival Víra, Naděje, Láska a Moudrost představil hudbu, literaturu, ikony a jídlo nejen z Bulharska

24. září 2022

Ačkoliv počasí moc nepřálo, bylo minulý víkend na pražském Náměstí Míru živo díky festivalu Víra, Naděje, Láska a Moudrost – všechno to, co nás sbližuje. Pojmenován je podle čtyř křesťanských mučednic Věry, Naděždy, Ljuby a jejich matky Sofie, které byly umučeny pro svou víru ve 2. století v Římě. Jejich svátek připadá v pravoslavné církvi na 17. září.

Festival Víra, Naděje, Láska a Moudrost pořádá Bulharská pravoslavná obec v České republice v čele s předsedkyní Silviou Krstevou.

„Tento festival se pořádá od roku 2012. Poprvé jsme ho pojali jen jako výstavu a dnes jsme vzpomínali i na zakladatele toho festivalu, kteří už bohužel mezi námi nejsou, oba zemřeli. Byli to Nikolaj Stanev a Inka Delevová. Inka Delevová pocházela z české rodiny, která je spojená s Bulharskem – Ivan Mrkvička v Bulharsku založil Národní akademii výtvarných umění – takže byla pokračovatelem, ale letos už mezi námi není.“

Na festivalu letos vystoupili Bulhaři, Ukrajinci i Češi.

„Letos jsme zvolili pestřejší program, aby tam nebyl jen folklór. Zařadili jsme to, co se líbilo lidem. Folklór jsme nechali, ale doplnili jsme ho jazzem, básněmi – vždy máme literární vložku. Vystoupili tady i Ukrajinci pocházející z bezarabských Bulharů, ukrajinské děti předvedly folklór. Ze všeho je tu kousek, každý najde něco pro sebe. Dobrovolníci tu vaří, takže lze ochutnat bulharské pokrmy, nabízíme bulharskou kosmetiku, bulharskou kávu a potraviny. Zajímavý je jogurt Bulgarica, který je známý po celém světě, je to jako selský jogurt v Česku. Takovéto akce by se měly konat, aby přispěly k lepší náladě, k porozumění mezi lidmi, abychom mezi sebou měli lásku a naději.“

Jak se svátek Víra, Naděje, Láska a Moudrost v Bulharsku slaví, popisuje mladá bulharská výtvarnice Ivelin Stefano, která od roku 2017 festival v Praze moderuje.

„Je to takový svátek, kdy kdykoliv kdokoliv přijde k našim dveřím, tak ho nesmíme odehnat, musíme ho něčím pohostit, dát mu něco k pití a k jídlu. Je to taková návštěva. Když to je v křesťanské kultuře, chodí k nám třeba lidé z kostela a dáváme jim třeba slaný chleba zvaný banica, nebo koláč z těsta, který vypadá jako kobliha uvnitř s dírou a kterému se v bulharštině říká gevrek. Můžete také pohostit vínem, vodou, čímkoliv. Prostě pohostit tyto lidi a oslavit svátek.“

Na festivalu byly vystaveny také pravoslavné ikony z dílny Ivelin Stefano.

„Pravoslavnou kulturu mám v sobě už hodně dlouho, už odmalička. Vyrůstala jsem s tím a dostala jsem se k tomu tak, že jsem celý život kreslila a malovala a řekla jsem si, proč to nezkusit. Nakonec se povedly, za co jsem byla velice ráda.“

Bulharský folklór předvedl pěvecký sbor Bulharská růže, který přijel z Mnichova, jak říká jeho členka Preslava Kraleva.

„Sbor je naprosto dobrovolná iniciativa několika zpěvaček, které měly velké zapálení a obrovskou lásku k folklóru. Takže jsme se daly dohromady, po řadě rozhovorů vznikl sbor, máme dirigentku z Bulharska a nacvičujeme s ní online. Všechny bydlíme v Mnichově a okolí a každá má nějakou jinou práci. Zpíváme z lásky k hudbě a folklóru.“

Zpěvačky jsou i různého vyznání.

„Jsou mezi námi křesťané, ale mezi tanečníky je i muslim. Jsme pro toleranci mezi náboženstvími. Samozřejmě máme každou neděli bohoslužbu v pravoslavném kostele v Mnichově, kde se scházíme a jedna z nás tam zpívá i v chrámovém sboru. V Mnichově máme bulharský kostel už přes pětadvacet let, bohoslužba je v bulharštině a chodí k nám hodně Bulharů a pravoslavných křesťanů.“

Ve stánku s bulharskými potravinami jsem zastihla Ekaterinu Dolhou, která v Česku žije už 15 let. Bulharské potraviny prodává v obchůdku v Plzni a může tedy srovnat zájem zákazníků.

„Jsem překvapená, že tady v Praze přichází i hodně Čechů, kteří jezdí každý rok do Bulharska, kde si kupují naše výrobky a tady hledají stejné. V Plzni přichází jenom Bulhaři, tam je to úplně jiné, než tady a tady jsme raději.“

Bulharská pravoslavná obec v České republice, která festival pořádá, působí od roku 2001. Jejím cílem je prezentovat bulharskou kulturu ve spojení s pravoslavnou tradicí.

Spustit audio