Emoce je důležité ze sebe dostat. Třeba v koutě nebo na toaletě, radí psycholožka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Smutek

Dají se ovládnout emoce, jinými slovy udržet v sobě vztek? Psycholožka Elen Sejrková říká, že bychom je držet v sobě neměli. Po letech pak máme různé zdravotní problémy, které mají přímou souvislost s emocemi.

Laicky emoce dělíme na špatné a dobré, jinými slovy pozitivní a negativní. Mezi pozitivní emoci řadíme například smích, negativní je pláč, smutek. „Představme si kompas a jeho střelku. Emoce je jako ta střelka, ukazuje nám, zda jdeme svým životem správným směrem,“ vysvětlila psycholožka Elen Sejrková.

„Mám-li ze svého jednání, konání, prožitků dobrý pocit, příjemnou emoci, říká mi: jo, to cesta je dobrá, i když mi třeba deset lidí kolem říká: měla bys jít jinudy. V případě negativní to znamená: pozor, ta cesta, kterou jdu, není pro mě ta nejlepší.“

Může dojít k situaci, že vás někdo naštve, například jiný řidič na silnici. I tam vzniká emoční stav, který se projeví lkaním a nadávkami. „Dává mi to na vědomí a ptá se mě to, proč mi ten člověk nedal přednost apod. Dává mi to najevo, že asi mám nějaký problém ve svém životě a proto mi ten řidič nedal přednost,“ uvažuje psycholožka.

Lze ovládat emoce?

Člověk má emoce a rozum, rozum ale emoce ovládat nemůže, nebo to dost dobře nejde. „Představme si, když jsme rozžhavení do běla, tak to moc nejde rozumem ovládnout. Ale i negativní emoce patří k životu, jako máme levou a pravou ruku a ne jenom pravou. Emoce bychom měli nechat projít naším tělem. Je pravda, že když mě naštve šéf, tak asi na něj nezačneme křičet, ale odejdeme někam stranou a tam si to můžeme vynahradit,“ dodává psycholožka.

U dětství každý z nás slyšel: hodná holčička se nevzteká nebo toho zlobivého kluka nechceme, pokračuje Elen Sejrková. „Z toho máme v sobě zakódováno, že negativní emoce je špatná. Podle té situace ji nebudeme vyjadřovat, ona ale v nás zůstane. Když ji tam ale necháme celý život, postupně se nabaluje, tak máme problémy se žlučníkem, žaludkem apod. Proto je důležité ty emoce ze sebe dostat.“