Dukovany nebudou smět vyvážet svůj odpad za hranice EU

25. srpen 2011

Evropský parlament navrhl zákaz vývozu jaderného odpadu mimo hranice Evropské unie. V Dukovanech jsou přesvědčeni, že se jich tento zákaz nijak nedotkne.

Vyhořelé palivo budou dál ukládat do meziskladu v elektrárně a jaderný odpad v podobě použitých rukavic a obleků na speciální úložiště. Otázkou ovšem je, co bude následovat, pokud v Dukovanech vyroste nový blok a kapacita meziskladu přestane dostačovat. Ani toho se však vedení elektrárny nebojí. „Pokud by se dostavěl další výrobní blok a ta kapacita současných skladovacích prostor nebyla dostatečná, tak jsme přesvědčeni, že by určitě nebyl problém tady dostavět ještě jednu skladovací budovu. Určitě by obyvatelé, kteří mají s naší elektrárnou jen ty nejlepší zkušenosti, nebyli proti“, říká pracovnice informačního centra Marta Veselá.

0:00
/
0:00

V Jaderné elektrárně rozlišují mezi pojmy jaderný odpad a vyhořelé palivo. Zatímco jaderný odpad - použité obleky, rukavice a různé součástky se zabetonovávají do speciálních jímek na úložiště radioaktivního odpadu na okraji areálu elektrárny, vyhořelé palivové tyče se skladují v kontejnerech Castor v meziskladu poblíž samotných reaktorových bloků.

Do vážných problémů se kvůli radioaktivnímu odpadu dostala Jaderná elektrárna Dukovany na počátku 90. let - po rozpadu Sovětského svazu. Tehdy neměla žádné úložiště ani svůj mezisklad. Když se zpřetrhaly vazby na Sovětský svaz, nebylo kam odpad odvážet. V té době dokonce hrozilo odstavení celé elektrárny a propuštění 3000 zaměstnanců.

autor: Michal Malý
Spustit audio