Dopis, obrázek, básnička nebo ozdoba. Díky Kouzelným Vánocím se rozzáří oči spoustě lidí

1. prosinec 2020

Zákaz návštěv po dobu několika měsíců v letošním roce způsobil seniorům v domovech řadu takto osamělých dnů.

Adventní a vánoční čas jim však můžeme díky nápadu jedné maminky z Vysočiny zpříjemnit nečekaným překvapením. Vymyslela Kouzelné Vánoce všem.

Pro Dagmar Šimkovou z Herálce na Havlíčkobrodsku je tvoření největším koníčkem. Pro své děti Dášenku a Martínka, obě s poruchami autistického spektra, namalovala a napsala už dvě knížky Srdíčkových básniček. Dětem pomáhají se učit, číst, mluvit, počítat a u toho si hrát.

Dopisy do domovů

Když ji kamarádka oslovila s prosbou o pomoc s psaním dopisů pro seniory, pro nápad se nadchla. „Napsala mi o tom, že parta učitelů ze základní školy v Novém Bydžově s dětmi začali psát dopisy do domova důchodců, ale najednou měli víc klientů než dopisů a hledali pomoc. Já miluju dělat takové dobré skutky a začala jsem přemýšlet, co ještě dalšího bychom pro ně mohli udělat, aby měli památku nebo dáreček, a napadly mě ozdoby.“

Kouzelné Vánoce všem, dekorace

Kdo se poptá v nejbližším domově pro seniory na jména klientů, kteří tam žijí, může jim napsat dopis, poslat obrázek, vyrobit ozdobu se jmenovkou nebo využít básničku, kterou mezi nápady paní Šimkové najdeme. Jak říká, kouzelné Vánoce mohou být pro všechny: „Proč zůstat u jednoho domova důchodců, když je to taková krásná radost teď před Vánocemi. Tak jsem to dala na svůj web, aby si to lidi mohli stáhnout a udělat radost komukoli! Domovy důchodců, dětské domovy, v nemocnicích to nemusí být pro pacienty, ale i pro doktory, sestřičky, nebo i pro paní prodavačku, učitelku, pro souseda, kterého jsme dlouho neviděli, komukoli,“ říká nadšeně Dagmar Šimková.

Stáhnout, vystřihnout, vybarvit

Mezi věcmi, které se dají z webu stáhnout, vystřihnout, polepit, vybarvit nebo zalaminovat, jsou i ozdoby na stromeček se jmenovkami nebo fotkami třeba pro babičky a dědy. Radost měli i prarodiče Dášenky a Martínka: „Mají velký úspěch, babička, ta se úplně rozbrečela, když to viděla,“ usmívá se mladá maminka. K tomu vymyslela i tři básničky, aby se lidé mohli při vymýšlení vánočních přáníček inspirovat.

Kouzelné Vánoce všem, Dagmar Šimková

Kouzelné Vánoce všem se v Herálci zalíbily, a tak se mezi nápady rodiny Šimkovy objeví také inspirace od ostatních. „Místní svaz žen se taky zapojil, budou péct koláčky pro domov důchodců v Havlíčkově Brodě, a děti z místní školy vyrobí dárečky a pošlou jim to spolu. Poprosila jsem je, aby mi to nafotili, a přidám to jako inspiraci, aby si lidé mohli říct, že to je dobrý nápad a udělat to taky,“ uzavírá Dagmar Šimková.

Souhrn nápadů, jak udělat Kouzelné Vánoce všem, najdete zde.

Související