DOKUMENTY: 70 let od Číhošťského zázraku, 20 let od smrti opata Víta Tajovského

11. prosinec 2019

Devítka na konci letopočtu znamená výroční rok tzv. Číhošťských událostí. 11. prosince 1949 se v tamním kostelíku hýbal křížek.

Státní bezpečnost události využila, zatkla faráře Josefa Toufara a umučila ho k smrti. Zemřel 25. února 1950.

Hýbající se křížek v číhošťském kostelíku se tehdy velmi rychle takříkajíc dostal mezi věřící, do vesnice poblíž Ledče nad Sázavou se sjížděli lidé z celé České republiky.

Církev si dodnes událost nedokáže vysvětlit, žádný mechanismus, který by pohyboval křížkem, na místě prokazatelně nebyl.

Opat Vít Tajovský

Téhož dne, tedy 11. prosince, jen o padesát let později, v roce 1999, zemřel v želivském klášteře opat Vít Tajovský. Jedna z významných osobností katolické církve druhé poloviny 20. století byla v 50. letech vězněná, do svého kláštera se opat Vít vrátil až po roce 1990.

Rozhlasové dokumenty

Milan Kopecký natočil v roce 2009 o Číhošťských událostech a opatu Vítu Tajovském rozhlasové dokumenty. Oba dva si poslechněte.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?