Dokáží šít, vyrábět keramiku nebo věci ze dřeva i uvařit lehčí jídlo. Klienti stacionáře Rosa si nabyté zkušenosti nosí i domů
Pečovat o člověka blízkého, který má nějaký druh postižení, ať mentální nebo fyzické, je náročné až vyčerpávající. V Bystřici nad Pernštejnem funguje pro postižené denní stacionář Rosa, který pečujícím lidem při jejich každodenní péči ulevuje. Pracovníci žďárské oblastní charity ve všední dny zaměstnávají, baví a vymýšlejí program pro 18 klientů z Bystřice a okolí.
Pracují tu se dřevem, s keramickou hlínou, šijí v šicí dílně, denně cvičí a ti šikovnější se učí i psát jako ve škole. Klient Tomáš se široce usmívá a ukazuje svůj neuvěřitelný krasopis: „Cé. Procvičuju.“ Sedí v jídelně, což je současně největší místnost ve stacionáři, která je i největší. Tady se každé ráno všichno příchozí sejdou a pozdraví se.
Malé místnosti slouží jako dílny – keramická, dřevařská nebo šicí. V ní sedí s asistentkou Veronika. Před časem získala cenu ve fotografické soutěži, a teď ji velmi zaujalo i šití. „Veronika pracuje v dílně moc ráda, a dokonce si koupila šicí stroj i domů, a začala i šít sama doma na stroji. To nás moc těší, když se tady klient něco naučí a potom to může dělat i doma.
Tanečníci na Korespondance
Vedle relaxační místnosti plné světel, zrcadel, barev či zvuků, které stimulují všechny smysly, je i plně vybavená tělocvična – míče, žíněnky, rotopedy, pro vozíčkáře speciální motomed. Nějaký druh pohybu je v plánu každý den. „Jsme velcí tanečníci, máme rádi nejrůznější aktivity,“ usmívá se Petra Königová. Skupina klientů se v roce 2019 zúčastnila mezinárodního tanečního festivalu Korespondance ve Žďáře nad Sázavou a jejich vystoupení vyvolalo dlouhé ovace ve stoje. „Byli jsme dojatí i my, ale i pečující, protože viděli, co ty jejich děti, i ti jejich dospělí, dokážou. Byla to neskutečná zkušenost,“ uzavírá vedoucí stacionáře Rosa.
Související
-
Klienti třebíčského stacionáře pravidelně prodávali své výrobky na trzích. Letos to covid zastavil
Na adventní trhy se připravovali už od září a těšili se na ně celý rok. Teď jejich výrobky leží bez užitku v bednách.
-
Lidé ze stacionáře Úsměv malují krásné obrazy. Uspořádali z nich výstavu v třebíčské galerii
Celý rok pracuje s mentálně postiženými klienty stacionáře Úsměv v Třebíči výtvarnice ze Základní umělecké školy.
-
Na Vysočině zažívají boom denní stacionáře pro seniory....
Vysočina zaznamenala nový boom – takzvané školky pro seniory. Denní stacionáře pro staré lidi slouží podobným způsobem jako školka. Ráno tam matku nebo otce dopraví...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.