Do konce roku máte ještě několik možností, jak zhodnotit svoje peníze

Peníze - drobné
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Peníze - drobné

Doba, kdy stát ročně přispíval na stavební spoření čtyři a půl tisíce korun, jsou už dávno pryč. Dnes jsou to tisíce dva. I když už není státní příspěvek tak atraktivní, pořád je to slušný bonus. Každý prosinec se proto vyplatí zkontrolovat na spořicím účtu částku, kterou jste si tam v letošním roce poslali, poznamenal v poradně Českého rozhlasu Vysočina poradce Václav Vítek.

Státní spoření je mezi Čechy tradiční způsob zhodnocení peněz, i když už to není tak výhodné, jako bývalo. Dva tisíce dostane od státu každý, kdo na účet ročně vloží dvacet tisíc – buď ve splátkách nebo jednorázově.

„Pokud je za rok na spořicím účtu nemáme, můžeme do konce roku zbytek, který do dvaceti tisíc zbývá doplatit. Stačí kontaktovat spořitelnu,“ říká finanční poradce Václav Vítek.

Stavební spoření běžně mívají také děti. Pokud by ale rodiče chtěli peníze vybrat, předchází tomu náročná právní procedura. „Měli byste vědět, že napřed musíte přesvědčit opatrovnický soud o tom, že peníze skutečně budou vašemu dítě ku prospěchu. A pokud uspějete, počítejte s tím, že výplata se tím řádně protáhne.“

Příspěvek na penzijní připojištění

Dříve to bývalo penzijní připojištění, úředníci však změnili pravidla a nyní se jedná o tzv. doplňkové penzijní spoření. Tento státem podporovaný finanční produkt spadá do III. důchodového pilíře a při splnění zákonných podmínek na něj může dosáhnout každý občan České republiky.

Vkládáte-li na účet alespoň 300 korun měsíčně, dostanete od státu příspěvek ve výši 90 korun plus 20% z vkladu nad tři stovky. Maximální výše státního příspěvku je 230 korun měsíčně.

„Peníze musíte vkládat pravidelně, tak jak to uvádí smlouva. Potom dosáhnete na příspěvek. Není to jako u stavebního spoření, že můžete doplatit zbytek částky, abyste dosáhli na podporu.“

Podobně pak funguje životní pojištění. Dále jsou to příspěvky na darování krve, kostní dřeně. Stát podporuje také daňové úlevy na manželku a děti.