Do domácnosti nakupujeme plno zboží, ale hasicí přístroj mezi nimi chybí

7. srpen 2018
Hasicí přístroje
0:00
/
0:00

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová přišla do Poradny Českého rozhlasu Vysočina varovat před následky horkého a suchého počasí.

Velkým nebezpečím jsou za těchto veder lampióny štěstí. „Vypouštíme na oblohu nekontrolovaný oheň, nevíme, jak daleko poletí a kde co může chytnout,“ upozorňuje Petra Musilová. Kdo bude chtít například opékat špekáčky, musí myslet na to, že je sucho. To znamená vybrat podle toho vhodné místo, mít po ruce vodu nebo hasicí přístroj a po skončení akce oheň dokonale uhasit.

Velké vedro špatně snáší i řidiči

Ve velkém horku jsou řidič za volantem více podráždění, spěchají, už se vidí doma někde u bazénu, nevěnují se řízení a dělají spoustu chyb. Není jednoduché určit, že za nehodou stojí konkrétně vedro, ale ze statistik je patrné, že při vysokých teplotách se nehodovost zvyšuje.

Teplo v zaparkovaném autě zabíjí

Zdá se to neuvěřitelné, ale každoročně se stávají případy, kdy lidé v zaparkovaném autě nechají zvíře nebo dokonce dítě nebo staršího člověka. Teplota v autě stoupá mimořádně rychle a dorůstá do takových hodnot, které po určitě době člověka nebo zvíře usmrtí. Proto nikdy nenechávejte nic živého v zaparkovaném voze.

Hasicí přístroj mějte doma vždy

„Jsme schopní si pořídit všechno moderní, krásné, budeme mít spoustu elektroniky, budeme doslova obklopeni hořlavým materiálem a na co zapomínáme, je prevence a naše bezpečnost. Náš dům nebo byt, se může rázem proměnit ve smrtící past,“ upozorňuje Petra Musilová. Proto neváhejte investovat pár sto korun do hasicího přístroje a mějte ho po ruce, například v kuchyni na místě, které je snadno přístupné.

Spustit audio
autoři: Hela Dvořáková, Martin Vašíček|zdroj: Český rozhlas