Dnes se nezahálí a dokonce se vyhánějí zlí duchové z domu. Chcete vědět jak?

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Pořekadlo, které dává tušit, že už za dob našich babiček měl tento den jasná pravidla.

Vstávalo se brzy, aby se v dalším roce nezahálelo. Jedla se čočka, která připomíná svým tvarem mince a měla přinést peníze a bohatství do domu. Nesmělo se věšet prádlo na šňůry, to přinášelo smůlu a nesmělo se ani zametat, aby se nevymetlo štěstí.

Naopak dobrých věcí jste se dočkali, když jste se oblékli do zelené, barvy nových začátků. A jedna ze starých novoročních tradic je opravdu hezká. Zlé duchy můžete v tento den z chalupy jednoduše vycinkat. Obejděte všechny místnosti se zvonkem a kde bude znít nelibě, tam je zlý duch. Zbavíte se jej snadno. Budete zvonit tak dlouho, dokud nebude zvuk jasný a příjemný. Myslím, že taková očista domu se dá zvládnout i dnes, můžete to sami vyzkoušet.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.