DJ Saybon: Každý DJ je vlastně učitelem hudebních novinek

25. leden 2023

Vojta Gaži, alias DJ Saybon, za svou kariéru odehrál nespočet hip hop a urban klubových akcí a festivalů po celé republice. Od dětství věděl, že hudba bude tím, co ho bude v životě naplňovat. Především ale chtěl ostatním rozdávat energii a zážitky.

DJ Saybon

Vojta se na scéně se pohybuje od roku 2000. V rozhovoru s Dušanem Vágaiem na úvod povyprávěl, jak se z obyčejného kluka stal DJ:

“Začal jsem v Lounech navštěvovat hip hopový akce a tam mě uchvátilo to kouzlo. Jenže já chtěl už od malička dělat v rádiu, nebo právě být DJ. Hudba mě baví. Kupoval jsem desky, poslouchal jsem hodně rádio, natáček si písničky na kazety.”

Kolik vám bylo, když jste začal poprvé vystupovat a hrát?

“Něco kolem 21 let.” 

A kdy jste se rozhodl, že budete profesionálním DJem?

“To se psal rok 2003. Přišel jsem do klubu Sabotáž na I.P.Pavlova a oni mě vzali jako rezidentního DJ. Od té doby jsem měl svoje termíny, kdy jsem mohl pravidelně hrát.”

“Nejnáročnější na tom bylo, že jsem ještě neměl nakoupeno dost vinylových desek. Je náročné mít hodinový set jenom z deseti vinylů!” (smích)

Kolik lidí v té době na akce chodilo?

DJ Saybon

“Většinou jsme hráli ve třech a přišlo zhruba 200 lidí.”

Co vás na tom nejvíc baví?

“Dát lidem něco ze mě. Každý Dj má rád něco jiného a chce lidem ukázat, co poslouchá, co ho momentálně baví. Podle mě by DJ měl být učitelem novinek. Neměl by hrát to, co se hraje v rádiu, co může slyšet každý.”

“Já momentálně asi nejraději hraju trap, což je nová hip hopová větev. Ale nejraději poslouchám klasiky jako je jazz, soul, jazz-funk.”

Pouštíte na diskotékách romské písničky?

“Úplně romské ne, ale Romy ano. Například Igor Kmeťo nebo Monika Bagárová jsou úplně normálně na mém playlistu. A lidé na jejich hudbu reagují tím, že se začnou bavit a začnou tancovat.”

Umíte se lidem přizpůsobit?

DJ Saybon

“To jako DJ musíte. Vidíte, kdo přišel do sálu, podle toho odhadnete, co by je mohlo bavit a do toho zamícháte to, co baví vás, co by měli slyšet a znát.”

Jak lidé reagují na romského DJ?

“Nesetkal jsem se s tím, že by na to někdo reagoval, nebo dělal nějaké rozdíly.”

Zahrál jste si i s rapperskou špičkou, s Ektorem.

“To byl zatím největší úspěch v mojí kariéře, dělat předskokana Ektorovi, který je momentálně asi nejlepší rapper v ČR.”

Jak náročná je práce DJ, co všechno obnáší a kde si můžete DJ Saybona naživo poslechnout? Poslechněte si celý záznam rozhovoru.

autor: Dušan Vágai
Spustit audio