Cukrářky z Počátek dokázaly propojit tradici babiččiných receptů s moderní gastronomií. Jejich Rumčák to dokazuje

12. červen 2024

Značku regionální potravina letos v našem kraji dostal i zákusek, který jsme zajeli ochutnat do cukrárny na náměstí v Počátkách na Pelhřimovsku. Ta dobrota se jmenuje Rumčák a vymyslely ho dvě cukrářky od Andělky.

Na Palackého náměstí v Počátkách je cukrárna U Andělky. Vedou ji Pavlína Krátká s Janou Kráslovou, které samy také všechny dobroty vyrábějí. A vzaly to opravdu z gruntu. "Pavlínka peče odmala. Spoustu receptů má od babičky a od maminky. Má vytříbenou chuť a čich," říká Jana Kráslová. Sama je původním povoláním zdravotní sestřička a k cukrařině se dostala čirou náhodou. Ostatně, vyučená cukrářka není ani Pavlína Krátká. "Mám knihkupeckou školu a potom jsem vystudovala pedák," dodává. Obě prostě zjistily, že nikde neseženou poctivé a chutné zákusky, tak si je začaly péct samy.

Rumčák

Recepty ze starého sešitu po babičce byla základem. Cukrářky se ale snažily je trochu zmodernizovat. Cukru používají jen tolik, kolik je nezbytně potřeba, chemická barviva nahradily ovocnými šťávami, a tradiční zákusky vylepšily. "Je to na tradičním základu, ale posunutý do dnešní gastronomie," potvrzuje cukrářka. Obě popisují, že zákusky vznikaly metodou pokus omyl, a často si připadaly jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Na konci ale byly zákusky, za kterými si stály.

Zákusek s názvem Rumčák se dokonce stal regionální potravinou Kraje Vysočina. Je to v podstatě vylepšený punčový dort. "Je nejen plný rumu. Je tam i ovoce, spousta malin, kandované pomeranče, pistácie na ozdobu. Je úplně jiný," popisuje Pavlína Krátká.

Rumčák si můžete dát v cukrárně U Andělky v Počátkách
Spustit audio