Členem Klubu vojáků v záloze teď může být každý, kdo má zájem o sportovní střelbu a vojenství

15. únor 2018
Zbraně, ilustrační foto

OBSAHUJE VIDEO! Jen pár desítek metrů za obcí Dobroutov na Jihlavsku, ve směru na Polnou, stojí v místě bývalého grafitového lomu střelnice. A nemyslíme pouťovou. Z této jsou slyšet rány z pistolí i pušek různé ráže, a využívá ji Klub vojáků v záloze Polná.

Jak z názvu klubu vyplývá, mělo by jít jen o skutečné vojáky v záloze. „V minulosti to tak bylo, ale postupem času se ten systém uvolňoval, a teď může být členem voják, nevoják, žena, mládež do patnácti let, důchodce,“ vysvětluje předseda klubu Vít Vodrážka s tím, že hlavní je zájem o střelbu a vojenství. Polenský klub se zabývá střelbou z palných zbraní a arzenál má opravdu široký. „Tady máme malorážkovou pistoli, velkorážné pistole, velkorážný revolver, opakovací pušku, samonabíjecí pušky,“ říká Vít Vodrážka a ukazuje na některé ze zbraní vyskládaných na stole. „Já nejčastěji střílím z pistole,“ dodává.

Rozborku a sborku zvládne člen klubu za několik sekund

Velká část členů klubu střílí jen rekreačně pro radost, někteří se účastní závodů ve sportovní střelbě. Každopádně je na všech vidět, že mají zbraně rádi, mají o nich spoustu informací, a také se o ně náležitě podle všech pravidel starají. Vít Vodrážka předvedl rozložení a složení, neboli rozborku a sborku, pistole během několika sekund. Polenský klub má dokonce i westernovou sekci, ve které střílí z historických zbraní a nechybí samozřejmě ani dobové uniformy.

Vít Vodrážka, instruktor střelby

Sluchátka a ochranné brýle jsou při střelbě samozřejmostí

Samotná střelnice je dlouhá dvacet pět metrů, což je samozřejmě zároveň nejdelší vzdálenost, na kterou je tady možné střílet. Palpost, tedy místo, na kterém stojí střelec je zastřešené. Díky dispozicím bývalého lomu je okolí střelnice dostatečně chráněné. Členové klubu ale samozřejmě dodržují veškeré bezpečnostní předpisy včetně těch, které chrání i je samotné. Samozřejmostí je ochrana očí i sluchu. Rány totiž dávají ušním bubínkům pořádně zabrat.

Irena Šarounová na střelnici

Veřejnost si může zastřílet při dni otevřených dveří

Klub vojáků v záloze pravidelně připravuje na dobroutovské střelnici pro veřejnost dny otevřených dveří. Na těch si lidé pod vedením zkušeného asistenta mohou i vystřelit.

  • Životní styl
  • Publicistika