Cheilecie a svrab. Nevítaní parazité našich domácích mazlíčků

7. leden 2020

Pořídili jste vašim dětem roztomilého králíčka nebo morčátko? Dávejte v tom případě pozor na drbání. Může být prvním signálem, že jste si s novým mazlíčkem přinesli parazita.

Drbání je znamením také v případě nepříjemného parazita jménem cheilecie. Ten začne bystře vyhledávat další hostitele. Na první pohled není patrný, nejspolehlivějším vyšetřením je nachytat na lepicí pásku trochu lupů ze srsti. Pod mikroskopem už se červený zákeřník dá objevit. Léčba je možná za pomoci preparátů na bázi fipronilu, doporučujeme konzultaci s veterinárním lékařem.

Svrab a jeho léčba

Další parazit, který je přenosný na člověka, je svrab. Vyskytuje se hlavně u koček, ale dokáže potrápit i psy. K nákaze dochází zejména tam, kde je vyšší koncentrace zvířat.

Parazity musíme usmrtit, dobře k tomu poslouží účinná látka ve formě spot-on. Aplikujeme na místo, které si pes nebo kočka neolížou, a zásah opakujeme, aby se usmrtili i nově vylíhlí jedinci. Osvědčují se přípravky Stronghold nebo Advocate.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová