Čeština se v Paříži vyučuje na škole orientálních jazyků. Studoval ji tam i francouzský znalec života a díla T. G. Masaryka

O Masarykovi a Rusku přednášel v jihlavské knihovně profesor pařížské Sorbonny Alain Soubigou. Je považován za autora nejrozsáhlejší práce o prvním československém prezidentovi.

Aby mohl nastudovat veškeré materiály, naučil se i česky. Vysočinu navštívil už po několikáté a má tu, konkrétně v Polné, i přátele.

Alain Soubigou přijel do Československa hned po Sametové revoluci. „Žádal jsem, abych přijel do země Václava Havla a podařilo se," říká s tím, že už od září 1990 učil na slovenském gymnáziu a také na Univerzitě Palackého v Olomouci. O Československo se ale začal zajímat už dřív. „O Masarykovi a Československu mezi válkami ve Francii víme jen velice stručně a chtěl jsem znát víc. Ta osobnost Masaryka mě zajímala," dodává. A proč právě Masaryk? „Ve světových dějinách není běžné, že filozof řídí zemi. Až Masaryk. Takže je to světová výjimka," říká Alain Soubigou.

Alain Soubigou na přednášce v Městské knihovně Jihlava

Ve světových jazycích potřebné informace o Masarykovi Alain Soubigou nenašel. Musel se proto začít učit česky. „Potřeboval jsem ovládat češtinu, abych mohl číst ty desítky tisíc stran," říká s tím, že čeština se v Paříži už od devatenáctého století vyučuje na škole orientálních jazyků. „Tam se učí asi sto padesát čtyři jazyků kromě angličtiny, němčiny, italštiny, španělštiny," vysvětluje. Profesor Soubigou přiznává, že jazyky se mu neučí dobře a češtině věnoval i dvacet hodin týdně.

V české republice má dnes alain Soubigou velmi dobré přátele. Mnozí mu pomáhali s hledáním knih a dalších písemných pramenů, které potřeboval při zpracovávání Masarykova životopisu. Ten vyšel v roce 2004 i v českém jazyce a profesor přiznává, že český překlad je lepší než francouzský originál.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.