České mobilizace se v roce 1938 účastnili i Němci. Někteří pak zběhli k wehrmachtu

25. září 2018

Mnichovská dohoda západních mocností znamenala velký přelom v září 1938. Při mobilizaci, která předcházela Mnichovu, byli často povoláni i Němci.

Otec Josefa Vomely z Krucemburku jednoho potkal po půl roce, ale ten už byl na druhé straně, v řadách wehrmachtu.

Krucemburský kronikář a pamětník má zmapované události ve městě celý měsíc před Mnichovem. „Přišel začátek září a lidi byli upozorňováni na to, aby si udělali zásoby, takže některého zboží byl nedostatek. Musela se zatemňovat okna. Když přišla mobilizace, narukovali učitelé i zemědělci, a školní děti museli pracovat na polích, takže výuka ve školách byla špatná,“ vypráví kronikář.

Otec narukoval dvakrát

Jeho otec Josef Vomela rukoval za mobilizace dvakrát. „Poprvé byl v březnu toho roku někde u Děčína a podruhé v září v Krkonoších. Tenkrát rukovali i vojáci německé národnosti. A tam se stalo, že jeden Němec šel v noci na hlídku, a ráno už tam nebyl, protože přeběhl na druhou stranu. A co se mu nestalo! Po patnáctém březnu příštího roku Krucemburkem projížděly kolony s německými vojáky a táta se s ním znovu setkal tady na náměstí, jenže to on už byl vojákem wehrmachtu,“ vzpomíná na vyprávění svého otce Pavel Vomela.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.