Brtnický kostel je bez věže, kopuli čeká oprava. Akci s velkým jeřábem si lidé ujít nenechali

18. srpen 2016
Zprávy z

Kostel v Brtnici na Jihlavsku je bez kopule věže. Konstrukce krovu byla značně poškozená a sejmutí a následná oprava byla jediným možným řešením. Vzhledem k výšce chrámu musel do Brtnice dorazit obrovský jeřáb, který kopuli sundal na zem. Celá událost se stala atrakcí nejenom pro místní.

„My jsme ani nešli na houby. Měli jsme v plánu jít do lesa, říkám ale, to si nemůžeme nechat ujít. Akorát jsme doma zapomněli foťák, tak musím fotit mobilem,“ řekla Českému rozhlasu starší paní z Brtnice. Spolu s dalšími desítkami přihlížejících usedla na připravené lavičky.

Tesařík vykonal své

Kopuli brtnické věže téměř sežral brouk tesařík. Dělníci a specialisté proto připravili celou konstrukci k tomu, aby ji mohl jeřáb vyzvednout. „Elektrika tu byla akorát od zvonu a hromosvody, jinak nic jiného. Je to posazené na té zdi, hlavně, aby se nám to nezbouralo. Byly tady už opravy,“ řekla krátce před samotnou operací Martin Musil.

Jeřábníkovi s mohutným strojem se nakonec podařilo věž snést, za pár minut byla na zemi. „Máme šikovný jeřábníky, tak to zase tak složitý nebylo,“ usmíval se Břetislav Kocián z firmy provozující velké jeřáby.

Šest týdnů bez kopule

Opravy věžní cibule potrvají šest týdnů. Tesaři vymění poškozené trámy a také krytinu. Staré plech nahradí novým měděným.

„Obě dvě části jsou sundané, bylo to velmi rychlé, profesionální, precizní. Jsou rádi. Jako farář bych řekl Bohu díky,“ dodal duchovní otec brtnické farnosti Petr Balát.

autoři: mik , daz
Spustit audio