Brněnští politici změnili názor a znovu chtějí rozšířit spalovnu odpadu, využívat ji chce i Vysočina

18. červen 2024 17:00

Brno bude znovu hledat firmu, která za miliardy korun rozšíří městskou spalovnu odpadu. Zastupitelé dnes opět diskutovali o projektu, který loni zastavili. Tehdy tím popudili zástupce okolních krajů včetně Vysočiny, kteří počítali s tím, že smetí z jejich skládek skončí v brněnském kotli a vznikne z něj teplo a elektřina.

Loni se politici dohodli, že nechají zpracovat další analýzy, které posoudí, jestli je vhodné stavět třetí kotel spalovny za víc než 4 a půl miliardy korun. Na stavbu už přitom byla vybraná firma, měla vyřízená všechna povolení i evropskou dotaci, která by pokryla víc než půlku nákladů. Politici ale tehdy zakázku zrušili. Teď mají v rukou nové analýzy, které na stovkách stran ještě detailněji rozebraly celý projekt a potvrdily jeho prospěšnost. A proto vládnoucí koalice souhlasila, že kotel postaví.

Dvě varianty

Jedna varianta počítá se stavbou původně plánovaného kotle, který by mě být jenom mírně upravený, s menším důrazem třeba na architektonické kvality. Druhá varianta je postavit menší, záložní kotel, který by sice mohl být levnější, zato na něj ale Brno nemá šanci získat dotaci. Firmy teď budou nabízet, za kolik peněz postaví jeden i druhý kotel a městská odpadová firma si pak jeden vybere.

Opoziční zastupitelka Jana Drápalová ze Zelených si myslí, že to výběr stavební firmy zkomplikuje, podle ní nové analýzy potvrdily už známá fakta, že původní kotel je nejlepší varianta a město takto přišlo o několik měsíců času. Souhlasil s ní i brněnský zastupitel a ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL. Náměstek primátorky Robert Kerndl z ODS s takovými názory nesouhlasí a věří, že nově vypsaná zakázka přivede více zájemců o stavbu a město by mohlo teoreticky ušetřit.

Odpadky z Vysočiny

Zda budou moct do brněnské spalovny vozit odpad i obce z jiných krajů, třeba právě z Vysočiny, nejde jednoznačně říct. Některé samosprávy ze všech okolních krajů počítaly s tím, že po roce 2030, kdy bude zakázané skládkování, budou vozit nevytříděný odpad do Brna. Ta města, odkud už do spalovny tuny smetí jezdí, budou mít stále možnost spalovnu využívat - třeba Velké Meziříčí. Ale jestli bude prostor i pro další není jisté, záviset to bude na velikosti vybraného kotle, to se dozvíme za několik měsíců.

Náměstek primátorky Kerndl prohlásil, že Brno spalovnu určitě otevře pro obce na jižní Moravě. A ostatní kraje ať si to zkusí zajistit i jinak, protože jim Brno nedokáže zaručit, že pro ně bude mít kapacity a poskytne jim je.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio